10 pomysłów na zabawy dla Starszaków – czyli jak zagospodarować czas wolny od szkoły

10 pomysłów na zabawy ze starszym dzieckiem

Im dziecko starsze, tym ciężej mu dogodzić! Wymyślenie wspólnej zabawy, dla dziecka w wieku szkolnym, to już nie lada wyzwanie. Jednak istnieje wiele sposób, aby zachęcić Starszaka, do wspólnego spędzania czasu wolnego od szkoły. Zachęcamy do przeczytania artykułu z naszymi pomysłami zabaw.

Zabawy w domu ze starszym dzieckiem

1. Puzzle

Puzzle to zawsze świetna inicjatywa! Ich układanie wpływa korzystnie na mózg nie tylko dziecka, ale i rodzica. Puzzle uczą dziecko skupienia, a także logicznego myślenia. Do tego są bardzo zbliżającą do siebie formą spędzania wolnego czasu! Tematyka puzzli jest tak duża, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Należy jedynie pamiętać, by odpowiednio dobrać stopień trudności układanki, do wieku dziecka. Wraz z wiekiem, liczba elementów w puzzlach może wzrastać!

 • Puzzle edukacyjne

Puzzle w walizce od Janod mają aż 300 elementów i |w zabawny sposób uczą dziecko wielu ciekawostek o kontynentach. Przeznaczone są dla dzieci powyżej 6 roku życia.

Układanka magnetyczna Ciało człowieka
Układanka magnetyczna Ciało człowieka

Magnetyczna układanka „Ciało człowieka” w kreatywny sposób nauczy dziecko podstaw anatomii. Podczas dobrej zabawy, ma ono możliwość przyjrzenia się wnętrzu człowieka.

 • Puzzle rozrywkowe

Puzzle typu „szukaj i znajdź” przyniosą dziecku nie tylko frajdę z układania, ale również z odnajdywania na obrazku danych gatunków zwierząt. Jest to doskonały sposób na poćwiczenie spostrzegawczości!

Puzzle szukaj i znajdź – Las tropikalny
Puzzle szukaj i znajdź – Las tropikalny

Puzzle od Mudpuppy mają bardzo ciekawą tematykę, a co więcej – świecą w ciemności! Układanka składa się ze 100 elementów, a oczekiwanie na nocne efekty, niesie bezcenną radość.

2. Gry

Sprawdzanie swoich sił we wspólnych grach, stanowi niesamowitą rozrywkę dla całej rodziny. Na rynku jest tak wiele różnorodnych gier, że nie ma szans na nudę, podczas wspólnych wieczorów, gdy pogoda nie dopisuje. Dla dziecka jest to nie tylko spędzanie czasu z rodzicami, ale również możliwość wykazania się – które zakończone komplementem – przyniesie dziecku dużą satysfakcję i zwiększy jego pewność siebie!

 • Gry planszowe

Szachy i warcaby cieszą się dużym uznaniem, nie tylko wśród starszych pokoleń. Wciąż są jednymi z najlepszych gier planszowych, a co najważniejsze – są bardzo minimalistyczne oraz mają proste zasady, dlatego dzieci tak łatwo je przyswajają.

Chińczyk Wyścig leśnych zwierząt
Chińczyk Wyścig leśnych zwierząt

Chińczyk to jedna z najpopularniejszych gier planszowych, które doskonale zabijają nudę. Warto mieć ją w swojej kolekcji, szczególnie że mogą w nią grać aż 4 osoby, a rozstrzygnięcie za każdym razem do ostatniej chwili trzyma w napięciu!

W grze Spin story liczy się przede wszystkim kreatywność uczestników. Może grać w nią kilka osób, dlatego jest doskonałą formą interakcji. Polega na opowiadaniu historii, dlatego też świetnie ćwiczy umiejętności narracyjne.

Gra rodzinna Mimiczne kalambury
Gra rodzinna Mimiczne kalambury

Mimiczne kalambury to przykład idealnej gry rodzinnej. Muszą wziąć w niej udział minimum cztery osoby, których zadaniem będzie – jak to w kalamburach – zgadywanie!

 • Gry pamięciowe

Gra „Fantazja” jest przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia. W grę może zagrać nawet 5 graczy, dlatego jest idealna na rodzinne wieczory. Gra polega na stworzeniu wspólnej, niesamowitej historii, dlatego doskonale ćwiczy pamięć.

 • Gry zręcznościowe

Akrobaci to świetna gra, która na pewno przyniesie całej rodzinie dużo śmiechu. Może w nią grać nawet 8 osób, więc nadaje się na długie godziny fascynującej rozgrywki. Grę można zaproponować dziecku powyżej 5 roku życia.

Gra Łowimy rybki sardynki
Gra Łowimy rybki sardynki

Gra „Aquanemo” polega na złowieniu takiej rybki, jaką przedstawia wylosowana przez gracza karta. Świetnie ćwiczy orientację i spostrzegawczość dziecka.

3. Gotowanie

Starsze dzieci są niesamowicie ciekawe nowych smaków, dlatego aż kusi by zabrać je… do kuchni! Tam do woli można tworzyć niesamowite kanapki, sałatki czy ciasteczka. Dzięki temu dziecko uczy się samodzielności, a także poznaje nowe produkty i może własnoręcznie przyrządzić je na różne sposoby. Po takich kuchennych zabawach, na pewno zacznie osobiście przygotowywać sobie kanapki do szkoły!

4. Wspólne odrabianie zadań domowych

Praca domowa też może być dla dziecka przyjemnością! Jeżeli widzisz, że niechętnie podchodzi do zadanych przez nauczyciela lekcji, zaproponuj ich wspólne rozwiązywanie. Da to dziecku większą motywację do działania, a Tobie… powtórkę ze szkoły! 😊 Naukę można obrócić w zabawę, cyferki mogą zamienić się w cukierki, a słowa w ciekawe literkowe układanki! Ważne jest również, aby nauka dobrze kojarzyła się dziecku, dlatego wyposaż je w różne fantastyczne zeszyty czy fikuśne długopisy.

Aniołek z kredkami
Aniołek z kredkami

Aniołek z kredkami będzie pięknie prezentował się na dziecięcym biurku.

5. Rodzinne pogaduchy

Wraz z dzieckiem rośnie… jego ciekawość. Jednak coraz chętniej samodzielnie poszukuje odpowiedzi na nurtujące je pytania. I bardzo chętnie dzieli się nową wiedzą z innymi! Dlatego… pozwól dziecku mówić! Dzięki temu dziecko poćwiczy swoje umiejętności narracyjne, a także wzrośnie jego pewność siebie. Wspólne rozmowy są bardzo ważne i mogą stanowić naprawdę doskonałą zabawę. Jeżeli dziecko jest nieśmiałe, możesz je zachęcić, samodzielnie rozpoczynając rozmowę czy zadając mu pytania.

6. Eksperymenty

Wspólne przeprowadzanie eksperymentów, ma korzyści nie tylko edukacyjne. Dzięki poczuciu bliskości i odkrywania czegoś „ramię w ramię” z rodzicami – w dziecku budzi się poczucie wspólnoty. Eksperymenty są też uznawane za jedną z najciekawszych form pozyskiwania wiedzy. Warto umożliwić dziecku ich samodzielne wykonywanie w domu, aby mogło w oryginalny sposób zaprzyjaźnić się z nauką.

ZRÓB TO SAM!

 • Kolorowe wulkany

Przygotujcie: napełnione wodą szklanki (3/4), barwniki spożywcze, kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną oraz łyżkę.

Za pomocą barwników, zabarwcie wodę znajdującą się w szklankach (jedną szklankę pozostawcie bez barwnika). Następnie wsypcie do nich kwasek cytrynowy. Do pozostawionej szklanki wsypcie sodę oczyszczoną. Następnie – za pomocą łyżki – nabierzcie wody ze szklanki z sodą i wlejcie ją do tych z kolorowymi barwnikami. Wybuchowe wulkany gotowe!

 • Burza w szklance

Przygotujcie: napełnioną wodą szklankę (3/4), 4 łyżki oleju, barwniki spożywcze, miskę, widelec.

Wymieszajcie odrobinę barwnika z olejem, a następnie dodajcie je do wody. Zjawiskowa burza właśnie się rozpoczyna!

 • Chemiczne jojo

Przygotujcie: sodę oczyszczoną, ocet, olej, barwniki spożywcze, 2 szklanki (najlepiej aby jedna z nich była wysoka), strzykawkę.
Do wysokiej szklanki wsypcie kilka łyżek sody oczyszczonej, a następnie delikatnie, po ściance wlejcie do niej olej. Do drugiej szklanki wlejcie ocet i zabarwcie go za pomocą barwników spożywczych. Strzykawką nabierajcie zabarwiony ocet i delikatnie wstrzykujcie go do wysokiej szklanki z olejem. Chemiczne jojo gotowe!

Zachęcamy również do zapoznania się z zestawami do eksperymentów, dostępnymi na naszej stronie: https://zabawkirozwojowe.pl/kategoria-produktu/nauka-i-eksperymenty/

7. Zabawy plastyczne

Dom to doskonałe miejsce do rozwijania dziecięcej kreatywności. W tym wieku, dziecko może już samodzielnie wykonywać większość prac plastycznych, a posługiwanie się nożyczkami, nie stanowi dla niego żadnego wyzwania. Dlatego wszystkie artystyczne propozycje, można znacznie urozmaicać! Zamiast rysowania – zaproponuj dziecku kreatywne wycinanki czy wylepianki. Dzięki temu praca stanie się bardziej czasochłonna i będzie wymagać od dziecka znacznie większej precyzji i zaangażowania.

Nasza propozycja zabawy:

 • Origami jest wprost uwielbianie przez dzieci! Do tego – do niesamowicie kreatywnej zabawy – potrzebujecie jedynie kolorowych kartek oraz kredek i nożyczek (do ewentualnych poprawek). W Internecie aż roi się od fantastycznych składanek! A może sami wymyślicie coś nowego?

8. Gry komputerowe

Gry komputerowe stanowią ciekawą inicjatywę do tych planszowych. A jak wiadomo – nowinki technologiczne ogromnie przyciągają starsze dzieci. Istnieje wiele ciekawych form gier edukacyjnych, właśnie na komputer. Niekiedy są to również gry dla całej rodziny! Oczywiście, nie mamy zamiaru nakłaniać, do spędzania wielu godzin przed komputerem, jednak i taką formę rozrywki trzeba wziąć pod uwagę. Szczególnie, że bardzo podoba się dzieciom, a czas spędzany przed komputerem nie musi być wcale marnowany!

Zabawy na świeżym powietrzu dla starszaka

9. Zabawy na zewnątrz

Zabawy na zewnątrz to wciąż najdoskonalsza forma rozrywki – szczególnie po godzinach spędzonych w szkole! Z wiekiem dzieci mniej chętnie wychodzą na dwór, ale jeżeli już uda się przekonać Małego Leniucha, do wspólnych zabaw, trzeba jak najlepiej spożytkować ten czas!

 • Zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego przynosi dużo ruchu oraz radości. Jeżeli angażuje się w nią cała rodzina – potrafi być naprawdę emocjonująca! „Chowany” stawia przed dzieckiem wyzwanie, które jak doskonale wiadomo – dzieci wprost uwielbiają! Dzięki temu Pociecha spędza długi czas na świeżym powietrzu.

Skakanka Miś
Skakanka Miś
 • Skakanka

Skakanka świetnie rozładuje dziecięcą energię. Będzie dla dziecka doskonałą rozrywką, szczególnie gdy i rodzice wezmą udział we wspólnej zabawie! Można organizować wiele fantastycznych konkursów w ilości skoków, a także prawdzie skakankowe wyścigi!

 • Kolorowe diabolo

To świetna gra, dostępna w naszym sklepie, która urozmaici Wasz czas na świeżym powietrzu! Zachęcamy do zapoznania się z opisem gry TUTAJ.

Kolorowe skakanki ze zwierzęcymi uchwytami od BigJigs Toys mają aż 210 cm długości!

Guma do skakania Peggy Diggledey
Guma do skakania Peggy Diggledey

Ciekawą inicjatywą dla skakanki jest guma do skakania:

10. Gra w piłkę

Pierwsze lata szkoły, u wielu dzieci, rozwijają zdolności sportowe. Doskonałą propozycją na wspólne spędzanie czasu z rodzicami, jest nauka gry w różne dyscypliny sportowe, których podstawą jest piłka. Siatkówka, koszykówka, futbol czy piłka ręczna to doskonałe gry zespołowe, które nauczą dziecko pracy w zespole. A przede wszystkim… kto jak nie tata najlepiej podszkoli dziecko w grze w piłkę nożną? 😊

Można również wybierać takie formy gier, w które da się zagrać w domu! Domowa koszykówka czy mini-golf to świetny sposób na kreatywną rozrywkę pełną ruchu.

Nasza propozycja zabawy:

 • Rakietki są doskonałym pomysłem na wyciągnięcie dziecka z domu. Gra nie jest skomplikowana, a za to doskonale ćwiczy dziecięcą koordynację ruchową i spostrzegawczość!
Gra Bule
Gra Bule
 • Bule to trochę inny rodzaj gry w piłkę, jednak równie doskonale uczą współpracy oraz umilają spędzanie czasu rodzinnego.

Dodaj komentarz