Instrumenty muzyczne dla dzieci – jakie wybrać dla jakiego wieku?

instrumenty dla dzieci

Dziecko już na przełomie 7. i 8. miesiąca ciąży, zaczyna rozpoznawać i przyswajać dźwięki, dochodzące do niego przez powłoki brzuszne. Głos oraz muzyka, wywołują u niego pierwsze reakcje, pierwszy śmiech. Wrażliwość na dźwięki, pozostaje człowiekowi na zawsze. Przecież kto nie kocha muzyki? Warto rozwijać to zamiłowanie w swoim dziecku. Sprawdź, jakie instrumenty muzyczne, przyniosą mu najwięcej korzyści!

1. Pierwsze miesiące życia – czyli potrząsanie, uderzanie i grzechotanie!

Doskonałym pomysłem, na pierwszy instrument dla dziecka, są marakasy. Te sympatycznie wyglądające przedmioty, świetnie zastąpią dziecięce grzechotki. Zabawka wydaje przyjemny dźwięk, co jeszcze bardziej zachęca dziecko do zabawy! Dodatkowym atutem jest fakt, że potrząsanie marakasami, korzystnie wpływa na sprawność manualną Malucha.

Drewniane Marakasy Biedronki
Drewniane Marakasy Biedronki
Kolorowe marakasy dla dzieci
Marakasy to bezpieczna zabawka, polecana od pierwszych dni życia dziecka. W dodatku jest niesamowicie kolorowa!

2. Drugi rok życia – czyli wraz z Maluchem, rośnie zainteresowanie przedmiotami!

Po pierwszym roku życia, dzieci intensywniej zwracają uwagę na swoje otoczenie. Także ich wymagania, względem zabawek, stają się większe. Instrumenty z pierwszych miesięcy życia, często okazują się niewystarczające.

Stolik muzyczny Confetti
Doskonałym pomysłem jest także muzyczny stoliczek,
który łączy ze sobą kilka instrumentów.

Dla dwulatków najlepszym instrumentem będą cymbałki. Doskonale rozwiną one małą motorykę, a także zaprezentują dziecku bardziej melodyjne dźwięki, niż grzechotka. Cymbałki dają Maluchom więcej możliwości wyboru, co do wydobywania dźwięku.

Cymbałki na wózeczku
Cymbałki na wózeczku
Cymbałki metalowe Sarenka
Cymbałki mogą przybierać przeróżne kształty!

Podobnym zainteresowaniem, cieszy się tamburyn. Potrząsanie instrumentem, ćwiczy dziecięce rączki oraz pozwala na poznanie innych dźwięków, wydobywanych poprzez potrząsanie, niż te wydawane przez marakasy.

3. Po trzecim roku życia, dziecko staje się prawdziwym koneserem muzyki!

Gama instrumentów muzycznych, po osiągnięciu trzeciego roku życia, znacznie wzrasta. Teraz dobranie zabawek dla dziecka, nie stanowi już tak wielkiego kłopotu. Słuch Malucha jest znacznie bardziej rozwinięty, a także potrafi on rozpoznać niektóre instrumenty. Niekiedy nawet samodzielnie wybiera sobie zabawkę!

Zestaw instrumentów Confetti
Zestaw instrumentów Confetti

Wiek 3+ to czas dla akordeonów, gitar, skrzypiec, bębenków, a także malutkich pianinek i fortepianów. Doskonale do zabawy nadadzą się także plastikowe trąbki czy harmonijki, które będą korzystnym treningiem dla płuc Pociechy.

Wszystkie instrumenty, nie tylko wspomagają rozwój słuchu u dziecka, ale także dobrze wpływają na jego motorykę. Zabawa połączona z tańcem czy śpiewem, daje niesamowite efekty!

Fortepian Confetti
Malutkich rozmiarów fortepian, to doskonały start
dla przyszłego artysty.

Dużą sławą cieszą się także, zestawy, które zawierają więcej niż jeden instrument. Daje to dziecku więcej możliwości wyboru, a także uświadamia, które brzmienie najbardziej przypada Maluchowi do gustu.

Instrumenty muzyczne Mały zespół
Zestaw „Mały zespół” doskonale nadaje się do zabawy w rodzinnym gronie.
Zestaw instrumentów Confetti
Z instrumentami Confetti, Twoje dziecko ma szansę dać prawdziwy koncert!

4. Powyżej siódmego roku życia – czyli jak pielęgnować muzyczny talent?

Powyżej 7-ego roku życia, pasje dziecka, nabierają większego znaczenia. To doskonały czas, aby przerzucić się na prawdziwe instrumenty. Większość z nich jest odpowiednio dostosowana do dziecięcych rączek.

instrumenty muzyczna dla 7 latka

Jeżeli Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie muzyką, a gra na instrumencie sprawia mu przyjemność, warto zainwestować w lekcje muzyki, które pomogą mu odkryć w sobie prawdziwego artystę. Dzięki temu dziecko zyska rozwijające hobby, które ma szansę pielęgnować długie lata. Kto wie… Może z niesamowitymi efektami w przyszłości! 😊

instrumenty dla dzieci ponad 6 rok życia

Krótka instrukcja samodzielnego wykonywania instrumentów:

Do rozwijania muzycznego talentu, wcale nie potrzeba wizyty w sklepie zabawkowym. Wykonywanie instrumentów w domu, również może być fantastyczną zabawą! Sprawdź czym zastąpić niektóre z nich:

  • Bębenek – to nic innego jak puszka po ciastkach, którą można dowolnie ozdobić papierem oraz tkaninami. Istnieje również możliwość zrobienia dziurek i przewleczenia przez nie sznurka, dzięki czemu bębenek wesoło zawiśnie na szyi dziecka! Jako pałeczek można użyć kredek.
  • Grzechotka – wystarczy tekturowa rolka, do której wsypujemy nasiona, kaszę lub groch i zaklejamy papierem z dwóch stron. Trochę ozdób i… teraz wystarczy tylko potrząsać w rytmie muzyki!
  • Marakasy – zostało Ci puste pudełeczko po zabawce z jajka niespodzianki? Napełnij je nasionami lub kaszą, umieść między dwoma plastikowymi lub metalowymi łyżeczkami, sklej dobrze taśmą i zabawka gotowa!
  • Harmonijka – do tego instrumentu przydadzą się dwa patyczki po lodach. Trzeba umieścić między nimi kawałek papieru i złączyć całość gumkami recepturkami. Instrument gotowy!

Dodaj komentarz