Pluszaki dla niemowlaka – jak wybrać pierwszą bezpieczną przytulankę?

Jak wybrać pierwszą przytulankę

Każdy z nas pamięta swoją ukochaną pluszową zabawkę: misia, zajączka czy małpkę.

Zawsze była to ukochana, niepowtarzalna zabawka. Przyjaciel dający poczucie bezpieczeństwa, któremu można się zwierzyć ze wszystkich swoich tajemnic. A czy Twoje dziecko ma już swojego pluszowego przyjaciela :)?

Przytulanka dla niemowlaka

W okresie niemowlęcym dziecko przekształca się z maleńkiego noworodka w niemowlaka, który wypowiada pierwsze słowa i rozumie proste polecenia. Niemowlak rozwija się fizycznie, psychicznie i umysłowo. Wypowiada pierwsze sylaby, zaczyna rozpoznawać osoby ze swojego najbliższego otoczenia, zaczyna reagować na swoje imię. Przychodzi też moment, kiedy zaczyna się bardziej interesować otaczającym otoczeniem.

Pierwsza przytulanka dla niemowlaka
Przytulanka i maskotka dla niemowlaka

Od czwartego miesiąca niemowlak staje się coraz bardziej ruchliwy i chętnie wyciąga rączki do zabawek – przytulanek. Dla niektórych maluchów jest to ulubiony kocyk, dla innych miś czy kotek (np. szczególnie popularne w naszym sklepie Pluszowy Niedźwiedź Misza, Pluszowa kotka Pippa)

Około ósmego miesiąca życia dziecko zaczyna rozumieć, że jest osobną istotą. Przytulanka pozwala dziecku dać wsparcie, uświadomić sobie, że istnieje ktoś inny oprócz Mamy. Pociesza, wspiera, posiada znajomy zapach. Ulubieniec jest zwykle miękki, tak, by można go było przytulić, jest też przyjemny do gryzienia, co daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Pluszak dla rocznego dziecka

Dla rocznego dziecka pluszak zaczyna być przyjacielem. Pomaga uporać się ze stresem, pomaga odnaleźć się w nowej sytuacji takiej jak pójście do żłobka czy zostanie samemu z nową opiekunką. Przytulanka zastępuje rodzica, którego może w danej chwili nie być. Daje poczucie bezpieczeństwa, uspokaja.

Przytulanka dla rocznego dziecka

Ułatwia zasypianie, jest lekarstwem na smutki. Zabranie przytulanki w obce miejsce pozwala przezwyciężyć lęk, a dziecku jest łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu. Ukochany miś (np. Przytulanka Misiek) to najwierniejszy przyjaciel, który potrafi wiele nauczyć.

Przytulanka staje się elementem przejścia w samodzielność – mama przestaje być niezbędna, bo przecież nie jest w stanie być z maluchem całą dobę, a przytulanka jest zawsze z nim. Można na nią liczyć, staje się zastępcą rodzica i towarzyszem zabaw.

Pozwala też trenować umiejętności społeczne. Maluch może na moment stać się osobą z najbliższego otoczenia dziecka, np. jego mamą lub tatą. Z maskotką można wytłumaczyć trudne rzeczy, takie jak np. pójście do lekarza czy karmienie dzieci (pomóc w tym może np. Maskotka Karmiąca mama kotka ).

Bezpieczny pluszak

Bezpieczne zabawki, w tym pluszaki, muszą spełniać normy zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów, a także w dyrektywach Unii Europejskiej. Uwzględnione są tam wskazania mechaniczne, fizyczne i chemiczne, którymi powinni kierować się producenci zabawek.

Kotek przytulanka

Na maskotce musi znajdować się:

  • znak CE – obowiązkowe oznakowanie, potwierdzające spełnienie norm bezpieczeństwa
  • nazwa i adres producenta lub importera zabawek
  • informacja, dla jakiego wieku jest dostosowany pluszak.

Może też znajdować się instrukcja obsługi czy informacja o sposobie konserwacji. Dużym plusem jest możliwość wyprania zabawki.

Ukochana przytulanka dla dziecka

Każde dziecko posiada swoją ulubioną maskotkę – przytulankę. Nie każde dziecko ma jednak ukochanego misia – rolę ulubionej przytulanki może spełniać plecak w kształcie zwierzątek, książeczka (np. Pierwsza książeczka Piesek i Kość), ukochana lalka (np. Lalka Zosia baletnica), pluszowa owieczka (np. Pluszowa owieczka Phyllis czy pingwin np. Mała Maskotka Pingwin).

Bywa, że dziecko lubi wszystkie swoje pluszaki lub co jakiś czas zmienia obiekt miłości. Często maluchy przywiązują się do swojej zabawki – wszędzie ją ze sobą zabierają. Zasypiają w jej objęciach, a myśl, że mogłoby jej zabraknąć wywołuje rozpacz.

Silna więź z zabawką nie jest powodem do niepokoju, ale pamiętajmy, że zgubienie zabawki to prawdziwa tragedia dla dziecka. Przekonała się o tym mama małej Natalki, która jakiś czas temu odezwała się do nas, czy mamy na stanie pluszowego kotka, takiego samego, jakiego zagubiła jej córka. Niestety nie posiadaliśmy go, ani żaden inny sklep, gdyż przestał być produkowany, ale poruszyliśmy niebo i ziemię, żeby zdobyć dla dziecka tę zabawkę – tutaj możesz poznać tę historię.

Ta opowieść zakończyła się happy endem, ale by uniknąć takich sytuacji, najlepiej zabezpieczyć się na wszelki wypadek i mieć w domu jeden identyczny egzemplarz ukochanej przytulanki. Lepiej by zastępczy przyjaciel był często używany, gdyż dzieci są spostrzegawcze i potrafią odróżnić zabawkę starą od nowej.

Miłość do ukochanej zabawki może trwać nawet do szóstego czy siódmego roku życia. Przytulanka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu małego człowieka. Nie trzeba się martwić, że dziecko zbyt mocno się do niej przywiążę. Jest to okres przejściowy, który szybko minie, a ukochana przytulanka na zawsze zostanie miłym i ważnym wspomnieniem z dzieciństwa.

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.