Tablica manipulacyjna – jak stworzyć ją samodzielnie?

Tablica manipulacyjna DIY

Tablica sensoryczna z Twoich marzeń? Już dziś poznaj nasze wysokogatunkowe akcesoria i dowiedz się, jak zrobić tablicę manipulacyjną całkowicie samodzielnie! 

Właśnie otrzymaliśmy przepiękne zdjęcia od Pani Kasi, która, chcąc stworzyć dla swojego synka tablicę manipulacyjną, stosując metodologię DIY (Do It Yourself), wykorzystała wiele produktów z naszego sklepu. Tablica wyszła tak przepięknie, że zdecydowaliśmy się na poświęceniu temu tematowi osobnego artykułu – poniżej znajdziecie zarówno zdjęcia, jak i listę gotowych produktów, które Pani Kasia wykorzystała w swojej pracy

Tablica manipulacyjna DIY wykonana przez Panią Kasię, z wykorzystaniem produktów z naszego sklepu.

W taki właśnie sposób powstają prawdziwe perełki hand made, które nie tylko cieszą oko, ale przede wszystkim tak bardzo dbają o ogólny rozwój naszej pociechy. Tak więc, jak zrobić tablicę sensoryczną całkowicie samodzielnie, nie wydając na ten cel kilkuset złotych, jak ma to miejsce w przypadku tablic gotowych? Polecamy zapoznać się w tym celu z wyjątkowymi akcesoriami dostępnymi w naszym sklepie, które sprawią, że tablica manipulacyjna własnej roboty będzie wymarzonym prezentem dla dziecka!

Tablica manipulacyjna – co to takiego? 

Zwana także tablicą sensoryczną lub tablicą aktywności. Jest to wyjątkowe narzędzie, które absorbuje uwagę dzieci ze względu na swoją fantastyczną różnorodność. Tablica manipulacyjna stworzona została w duchu metody Montessori. Jest to system wychowawczy, który polega na koncentrowaniu się na wszechstronnym rozwoju dziecka ze szczególnym zwróceniem uwagi na otaczające środowisko.

Tablica aktywności, w tym także samodzielnie stworzona tablica dla dziecka DIY, wykorzystywać powinna przede wszystkim ideę funkcjonowania przedmiotów codziennego użytku, które tak bardzo interesują najmłodszych. Dzieci są ciekawe otaczającego świata oraz pełne energii. Dobrze zorganizowana tablica manipulacyjna jest narzędziem, które dostarcza dziecku wiele pozytywnych bodźców i zaspokaja jego potrzeby rozwojowe. 

Podstawowe zalety tablic manipulacyjnych

Jak sama nazwa wskazuje, tablica sensoryczna rozwija u dziecka zmysł dotyku, wzroku oraz słuchu. Dzięki tablicy najmłodsi doskonalą swoje umiejętności motoryczne oraz są zachęcani do myślenia. Właściwie dobrane akcesoria do tablic manipulacyjnych wspomogą całościowy rozwój dzieci. Rozbudzą ich wyobraźnię, pomysłowość oraz zachęcą do kreatywności.

Tablice rozwijają u dzieci także zdolności techniczne, ćwiczą pamięć, a u najmłodszych wspomagają koordynację oko-ręka. Jest to edukacyjna zabawka, która zapewni dziecku długie godziny interesującego zajęcia polegającego na doświadczaniu otoczenia poprzez klikanie, sprawdzanie, przyciskanie, kręcenie, przesuwanie, czy też przewracanie ciekawych elementów.  

Tablica manipulacyjna – pomysły na samodzielne wykonanie

Zastanawiając się, jak zrobić tablicę manipulacyjną dla dziecka warto posłużyć się przykładem fenomenalnej tablicy stworzonej przez Panią Kasię. Przede wszystkim niezwykle istotne jest to, z czego zrobić tablicę manipulacyjną, by spełniała swoje funkcje i była dla dziecka atrakcyjna. Pani Kasia wykorzystała gotowe, oryginalne zabawki renomowanych producentów dostępne w ofercie naszego sklepu i dzięki temu jej rewelacyjna tablica dla dziecka DIY spełnia wymogi metody Montessori.

Pani Kasia do stworzenia swojej tablicy wykorzystała następujące gotowe produkty z naszego sklepu:

Ponadto Pani Kasia wykorzystała wycięte drewniane litery z imieniem dziecka, drewniany kalendarz z nazwami dni tygodnia oraz porami roku (tu polecamy Drewniany kalendarz edukacyjny Adam Toys), liczne wtyczki i włączniki, a także dużą rurę z dziurkami, do której można wrzucać piłeczki (w tej roli szczególnie dobrze sprawdzą się miękkie piłeczki ToysPure lub tradycyjne „Zośki”).

Musicie przyznać – wyszło przepięknie

Oczywiście zastosowanie wszystkich tych elementów ma niezliczone wartości edukacyjne – od rozwoju motoryki małej, przez poznawanie kształtów, po naukę pór roku czy nazw zwierzątek. Drewniany kalendarz edukacyjny nauczy z kolei każde dziecko posługiwania się tradycyjnym zegarem oraz pomoże poznać daty, miesiące, rozmaite pogodowe warunki oraz pory roku. Oto jak samemu zrobić tablicę manipulacyjną w prosty i oryginalny sposób!

Tablica manipulacyjna – jak zrobić dla dziecka zabawkę doskonałą?  

Tworząc tablicę aktywności dla dziecka liczy się oryginalny pomysł i niekiedy niestandardowe rozwiązania. Często zastanawiamy się na czym zrobić tablicę manipulacyjną. Świetnie sprawdzi się zaimpregnowana deska drewniana albo grubsza sklejka dostępna w markecie budowlanym. Tablicę warto ozdobić również imieniem dziecka. Pociecha będzie wówczas z całą pewnością traktować zabawkę jako swoją indywidualną przynależność, co przyczyni się do jeszcze dłuższej zabawy! Najlepiej jest wybrać na imię literki ze sklejki, które można również dowolnie udekorować.

Tablice manipulacyjne Montessori mogą zawierać ponadto rozmaite kłódki, zasuwy, zamknięcia, włączniki światła, kontakty, wtyczki, pokrętła, korbki, kołatki, haczyki oraz elementy dźwiękowe. W przypadku tych ostatnich doskonale sprawdzą się różne dzwonki, klaksony, a także niewielkie instrumenty muzyczne, takie jak: cymbałki, bębenki, czy też trójkąty. W ten sposób powstać może idealna tablica edukacyjna dla dzieci.

Jak zrobić ją jeszcze bardziej interesującą dla naszej pociechy?

Z naszej strony do tablic manipulacyjnych DIY polecamy również:

Tablica manipulacyjna dla rocznego dziecka może zostać ponadto wyposażona w elastyczne, drewniane zabawki ćwiczące motorykę małych rączek. Sprawdzą się także kolorowe instrumenty o postaci zwierzątek, układanki z uchwytami, drewniane puzzle muzyczne, czy też układanki sortery. 

Tablica sensoryczna zrób to sam – nauka poprzez zabawę dla dzieci w różnym wieku

Tablica manipulacyjna DIY może być przeznaczona dla dzieci w różnym wieku. Podczas gdy nauka sznurowania, czy chociażby poznawania godziny na tradycyjnym zegarze przyda się dzieciom starszym, tablica manipulacyjna dla rocznego dziecka powinna kierować się innymi zasadami. Tak więc, jak zrobić tablicę manipulacyjną dla dziecka najmłodszego? W tym, ale także oczywiście i każdym innym przypadku tworząc tablicę sensoryczną na pierwszym miejscu trzeba mieć na względzie bezpieczeństwo dziecka. Wybierać więc należy odpowiednie modele zabawek dostosowane do wieku maleństwa.

Na tablicach przeznaczonych dla najmłodszych powinny znaleźć się elementy o różnych strukturach, dzięki którym dzieci na przykład nauczą się rozróżniać miękkie powierzchnie od tych bardziej szorstkich. Na pewno przyda się też małe lusterko oraz zdjęcie dziecka w atrakcyjnej ramce. Niezastąpione akcesoria do tablic manipulacyjnych dla najmłodszych to również rozmaite kształty, przyciski oraz elementy wydające dźwięki. 

Gotowe tablice manipulacyjne

Gotowe tablice manipulacyjne Montessori bardzo chętnie są wykorzystywane w żłobkach i przedszkolach. Oczywiście zainteresować się nimi powinni również ci rodzice, którzy nie czują się na siłach, by samodzielnie stworzyć tego typu zabawkę lub po prostu brakuje im czasu.

Gotowe rozwiązania znaleźć można również w ofercie naszego sklepu.

Oprócz kilku powyższych przykładów polecamy również:

Szczególnie polecamy różnej wielkości kolorowe, ścienne labirynty oraz atrakcyjne gry z przeplatankami, liczydłami, sorterami, instrumentami i kółkami zębatymi. Wyjątkowym tablicom manipulacyjnym towarzyszą podobizny sympatycznych zwierzątek, które stanowią bazę pod oryginalne elementy edukacyjne. Jeśli więc tablica manipulacyjna własnej roboty nie jest Ci na rękę to koniecznie postaw na wysokiej jakości, gotowy produkt! Dziecko będzie równie zachwycone!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.