Wspomaganie integracji sensorycznej – 10 pomysłów na zabawę.

Integracja sensoryczna - 10 pomysłów

Zabawa to doskonała forma rozwoju dla Maluchów. Podczas zabawy dziecko nie tylko poznaje świat, ale także siebie. Co najważniejsze, powoli zaczyna wykorzystywać do tego wszystkie swoje zmysły. Aby wspomóc dziecięcą integrację sensoryczną wystarczy odrobina kreatywności i odpowiednich zabaw.

Co to jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to nic innego jak prawidłowe rozpoznawanie oraz interpretowanie – przez zmysły – napływających do mózgu bodźców. Aby zmysły dziecka prawidłowo ze sobą współdziałały, warto wspomagać jego rozwój już od pierwszych chwil życia. W tej roli doskonale sprawdzą się wspólne zabawy.

1. Zabawy na zewnątrz – czyli kumulacja wszystkich bodźców

Zabawy na świeżym powietrzu to pokarm dla zmysłów dziecka. To tam ma ono możliwość poznania wszelkich doznań, nie tylko wizualnych, ale także słuchowych czy dotykowych. Bodźce płynące z otoczenia, wzbudzają dziecięcą ciekawość, co zachęca do ich interpretacji. Tym samym mózg dziecka zyskuje możliwość prawidłowego rozwijania. Doskonałe miejsce do wspomagania integracji sensorycznej stanowi również woda.

Aby urozmaicić dziecięce zabawy na zewnątrz, warto zaopatrzyć się w fantastyczną zabawkę, która
w rękach Twojego dziecka, może stać się dosłownie wszystkim!

Bilibo czerwone - zabawka sensoryczna | ZabawkiRozwojowe.pl
Bilibo czerwone

Bilibo to doskonale wszystkim znana, kreatywna zabawka, która może mieć nieskończoną ilość zastosowań!

2. Tworzenie z masy jako forma domowej zabawy sensorycznej

Ta forma zabawy jest bardzo często stosowana w szkołach czy przedszkolach. Tworzenie z mas plastycznych, to prawdziwy raj dla zmysłów dziecka. Zabawa jest o tyle fajna, że przygotowanie masy nie jest skomplikowane, więc bez problemów można ją wykonać w domu. Doskonale rozwinie zmysł dotyku u dziecka.

Masa plastyczna z mąki ziemniaczanej przepis:

– 400 g mąki ziemniaczanej

– 250 ml balsamu do ciała lub odżywki

– 4 łyżki oleju

Wszystkie składniki mieszamy za sobą. Można także urozmaicić masę, dodając kolorowe farby!

3. Uwielbiane przez dzieci puszczanie mydlanych baniek

Ta fantastyczna zabawa, funduje dzieciom wiele wrażeń – szczególnie wizualnych. Doskonale ćwiczy spostrzegawczość oraz refleks. Puszczanie baniek może towarzyszyć każdej kąpieli dziecka. Warto urozmaicić je w zabawę w łapanie czy przebijanie, co poszerzy dziecięcą gamę doznań zmysłowych.

Bańki mydlane w tubie BubbleLab
Bańki mydlane w tubie BubbleLab

Tworzenie gigantycznych baniek, zapewnia jeszcze więcej fantastycznej zabawy!

4. Zabawa w malowanie

Malować można wszystko… kartki, ulice, ściany, a nawet… twarze! Zabawa przenosi dziecko w świat nieograniczonych barw, co fantastycznie wpływa na jego zmysł widzenia. Ponadto małe rączki dziecka, mają szansę poznać kształt kredek, pędzli czy mazaków, a także rozwinąć ruchy motoryczne paluszków.

Kredki Crayon Rocks
Kredki Crayon Rocks

Dzięki odpowiedniemu kształtowi, kredki o Crayon Rocks, posiadają właściwości terapeutyczne.

5. Muzyka rozwijająca zmysły

Muzyka jest świetną propozycją sensorycznej zabawy dla dziecka. Szczególnie, gdy może tworzyć ją samodzielnie. Instrumenty doskonale ćwiczą motorykę dziecka, a także dostarczają mu odpowiednich bodźców słuchowych. Kolorowe elementy mają swój wkład także w zmyśle wzrokowym Malucha.

Zestaw Muzyczny Gitara i Tamburyn
Zestaw Muzyczny Gitara i Tamburyn

Potrząsanie, uderzanie czy trzęsienie instrumentami, daje nie tylko fantastyczne efekty dźwiękowe, ale także przyczynia się do prawidłowej integracji sensorycznej u dziecka.

6. Grające szklanki czyli muzyka „od kuchni”

Samodzielne tworzenie instrumentów, to bardzo popularna forma zabawy u dzieci. Pomaga ona rozwijać zmysł słuchu, a także pozostawia duże pole wyobraźni. Do wykonania grających szklanek, wystarczą przedmioty, które każdy posiada w domu – napełnione różną ilością wody szklanki, łyżeczki, sznurek oraz taśma. Należy przykleić do sznurka łyżeczki i uderzać nimi o szklanki. Prawdziwa gama dźwiękowych doznań – gwarantowana!

7. Kolorowe poduszki jako prawdziwy pobudzacz dotyku

To zadanie to doskonały sprawdzian dla zmysłów Twojego dziecka. Cała zabawa polega na dobieraniu w pary, miękkich poduszek, powołując się na zmysł dotyku. Dodatkowym atutem jest kolorystyka poduszek – dzięki temu dziecko otrzymuje także bodźce wzrokowe.

Gra Sensoryczne Poduszki Goki | ZabawkiRozwojowe.pl - zabawki dla niemowlaków
Gra sensoryczne poduszki Goki

Sensoryczne poduszki wnoszą wiele dobrego w prawidłowy rozwój Twojego Malucha.

8. Pudełka, książki oraz przytulanki sensoryczne – czyli skarbnica możliwości

Do sensorycznej zabawy można użyć również, specjalnie przygotowanych w tym celu, wielofunkcyjnych zabawek. Zawierają one różne akcesoria, które w odpowiedni sposób, mają oddziaływać na zmysłowe poznanie dziecka.

Kostka sensoryczna Ogród
Kostka sensoryczna Ogród

Sensoryczna przytulanka, pudełko oraz książeczka, w oryginalny sposób, pobudzą zmysły Twojego dziecka.

9. Zabawa w sortowanie kształtów



Kolejna doskonała propozycja zabawy, prawidłowo rozwijająca zmysły u dziecka. Poprzez dotyk, ma ono możliwość poznania kształtów, a często też struktury, z jakiej wykonana jest zabawka. Dopasowanie elementów w odpowiednie dziurki ćwiczy dziecięcą spostrzegawczość oraz ruchy paluszków.

Magnetyczna nakładanka Żabka
Magnetyczna nakładanka Żabka

Wybór sensorycznych sorterów jest naprawdę ogromny!

10. Deszczowa chmurka

Stworzenie deszczowej chmurki to doskonała okazja na poćwiczenie motoryki u dziecka. Dzięki eksperymentowi, Maluch ma możliwość przyjrzenia się co takiego dzieje się, gdy pada deszcz. Chmurkę można stworzyć samodzielnie – poprzez przyczepienie do kartki niebieskiej bibuły oraz waty, a następnie spryskanie jej wodą – co daje również niesamowite efekty artystyczne.

Chmurka Plui
Chmurka Plui

Leniuszkom proponujemy deszczową chmurkę w nieco innej odsłonie. Chmurka Plui nie wymaga samodzielnego wykonania, ale daje podobne efekty. Doskonale urozmaici dziecięce kąpiele.

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.