Wyprawka dla przedszkolaka – jak ją przygotować?

Jak przygotować wyprawkę do przedszkola

Stworzenie wyprawki dla przedszkolaka to zadanie, które sprawia trudności nawet najlepszym rodzicom. Musi być przygotowana w taki sposób, by nasza pociecha była zaopatrzona we wszystkie niezbędne rzeczy i mogła czuć się komfortowo. Z czego zatem powinna składać się dobra wyprawka dla przedszkolaka? O czym nie wolno zapomnieć? Oto garść praktycznych wskazówek. 

Przed kompletowaniem wyprawki

Przedszkole stanowi miejsce dla dzieci w różnym wieku. Z tego względu należy zauważyć, że wyprawka dla przedszkolaka, który ma 3 latka, będzie różnić się od tej przygotowanej dla 4-letniej pociechy. Zanim przystąpimy do kompletowania całości, warto skontaktować się z placówką, do której będzie uczęszczał nasz maluch. To ułatwi nam zorganizowanie listy i pozwoli zorientować się, jakie zajęcia są tam przeprowadzane i jakie przybory okażą się w związku z tym niezbędne. 

Często przedszkola oferują swoje własne kocyki, zatem nie zawsze musi się on znaleźć w wyprawce dla przedszkolaka. Podobnie sprawa ma się z jedzeniem – placówki zapewniają wyżywienie dla dziecka, więc kupno pudełka na śniadanie również okaże się zbędne. 

Mega klocki piankowe
Mega klocki piankowe

Skąd wiedzieć, co dziecku będzie potrzebne w przedszkolu?

Pytanie „jak powinna wyglądać wyprawka dla przedszkolaka?” zawsze pojawia się w głowach młodych rodziców, którzy posyłają swoją pociechę do przedszkola. Stworzenie idealnego kompletu to nie lada wyzwanie, skąd bowiem uzyskać informację, jakie konkretnie przedmioty okażą się niezbędne? 

Zdarza się, że rozpiska wymaganych rzeczy znajduje się na stronie internetowej placówki. Taką wiedzę można uzyskać także dzwoniąc do dyrekcji przedszkola, by upewnić się, co zapewnia przedszkole, a co musi zagwarantować rodzic. Warto pamiętać, że lista przedmiotów, które powinny znaleźć się w wyprawce, będzie różnić się w zależności od placówki.

Choć pełna ilość rzeczy, które będziemy zmuszeni kupić dla przedszkolaka, nigdy nie będzie uniwersalna, to jednak wyprawki posiadają wiele cech wspólnych. Zakup niektórych artykułów zawsze leży w kwestii rodzica, dlatego możliwe jest stworzenie listy przedmiotów, które z pewnością okażą się przydatne podczas rozpoczęcia procesu edukacji naszej pociechy. 

Wyprawka dla przedszkolaka – czego nie może w niej zabraknąć?

Artykuły higieniczne

Małe dzieci często wkładają ręce do buzi i zapominają o regularnej higienie jamy ustnej, co sprzyja chorobom. Z tego względu w naszej wyprawce dla przedszkolaka musimy koniecznie umieścić takie przedmioty jak szczoteczka do zębów oraz pasta. W zależności od placówki potrzebny może okazać się także kubek do płukania zębów. Ręcznik do rąk i własne mydło to kolejny przydatny element, który pozwoli na zachowanie higieny w przedszkolu. Warto zaopatrzyć dziecko również w chusteczki, by zawsze miało je pod ręką w razie kryzysowych sytuacji. 

Kocyk

Popołudniowe drzemki to nieodłączny element dnia wielu przedszkoli. Zaopatrzenie dziecka w kocyk da mu poczucie bezpieczeństwa oraz pozwoli na okrycie w trakcie snu. Wybór odpowiedniego modelu należy do rodziców, jednak warto zwrócić uwagę na to, by bezproblemowo mieścił się do plecaka. 

Kocyk dla przedszkolaka
DIY Zrób to sam Kocyk

Plecak dla malucha

To kluczowy element, który pozwoli nam na spakowanie wszelkich niezbędnych przedmiotów. Nie powinien być on zbyt duży, ponieważ maluch będzie nosił jedynie takie rzeczy jak kapcie, piżamka czy chusteczki. Pozostałe artykuły przynosimy do szkoły raz, na początku roku, po czym są one przechowywane w przeznaczonych do tego szufladach. 

Dobrym rozwiązaniem jest zakup plecaka przytulanki, który będzie w kształcie maskotki. Wywołanie pozytywnych skojarzeń sprawi, że nasze dziecko będzie chętniej uczęszczać do przedszkola. Lekki i pakowny plecak z pewnością zwiększy również komfort malucha, a w razie chwili smutku otrzyma możliwość przytulenia pluszaka. Informacje dotyczące tego jak wybrać plecak znajdują się w artykule: Jak wybrać plecak dla przedszkolaka?

Buty na zmianę

Buty lub kapcie przeznaczone tylko do przedszkola pozwalają na zmianę obuwia od razu po przyjściu do placówki. To obowiązkowy punkt na liście, wymagany przez wszystkie przedszkola. Zwiększa to higienę oraz bezpieczeństwo – buty te powinny być antypoślizgowe i dokładnie dopasowane do stopy malca

Worek morski do pomalowania
Worek morski do pomalowania

Worek

Jeśli kupujemy buty na zmianę, nie możemy zapomnieć o worku, w którym będziemy je przechowywać. To także dobry sposób na przenoszenie ubrania na zmianę oraz piżamki. Pamiętajmy, by podpisać worek imieniem i nazwiskiem dziecka – dzięki temu unikniemy przypadkowego zabrania go przez innego malucha. 

Piżamka i ubranko na zmianę

To przedmioty całkowicie niezbędne i konieczne w każdej wyprawce dla przedszkolaka. Najlepiej, by piżamka była możliwie jak najmniej skomplikowana, bez zbędnych guzików lub zamków. Takie elementy mogą skutecznie utrudniać samodzielne ubieranie małemu dziecku. Ubranie na zmianę stanowi z kolei zabezpieczenie przed ubrudzeniem czy rozerwaniem stroju. W razie niespodziewanej sytuacji zapasowy komplet ubrań pomoże szybko zażegnać kryzys i oszczędzi dziecku wiele stresu. 

Komplet pościeli

Niektóre przedszkola nie oferują swoim podopiecznym kompletu pościeli, czasem wymagają samych poszewek. W takim wypadku zaopatrzenie dziecka w jego własną pościel okaże się nieuniknione. W trakcie wyboru warto zwrócić uwagę na nadruk – maluchy zdecydowanie chętniej używają przedmiotów z atrakcyjnymi grafikami, np. ze zwierzętami lub postaciami z bajek. 

Farby do malowania palcami
Farby do malowania palcami

Przybory do zajęć plastycznych

W zależności od placówki wymagania w tym zakresie będą inne, jednak zwykle niezbędne okażą się:farby (plakatowe, akwarelowe), kredki (świecowe, ołowiowe), klej w sztyfcie, pędzle, bloki rysunkowe, plastelina, bibuła (w różnych kolorach), nożyczki, sztywna teczka do przechowywania prac dziecka oraz kolorowe flamastry

W jaki sposób oznaczać rzeczy dziecka?

Skompletowana wyprawka dla przedszkolaka powinna być wyraźnie oznaczona, by ułatwić odnalezienie zagubionych przedmiotów oraz uniknąć przypadkowego zabrania przedmiotów przez inne dziecko. W tym celu warto użyć wodoodpornych, trwałych markerów i umieścić na metkach imię i nazwisko naszej pociechy.

Wyprawka do przedszkola – lista do druku

Poniższa lista zapewni Ci spokojne i zaplanowane zakupy. Jeśli wraz z jej pomocą skompletujesz wyprawkę dla swojego 3-latka, otrzymasz gwarancję pełnej gotowości na wyruszenie Twojego dziecka do przedszkola.

☐ Kocyk

☐ Buty na zmianę

☐ Szczoteczka, pasta do zębów, kubek

☐ Piżamka i ubrania na zmianę

☐ Artykuły papiernicze (klej, nożyczki, bibuły, bloki rysunkowe i techniczne, kredki, flamastry, farby, pędzle, plastelina, teczka A4)

☐ Ręcznik do rąk, mydło

☐ Komplet pościeli

☐ Chusteczki

Worek na obuwie oraz dodatkowe ubrania

Plecak

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.