Zabawki dla niemowląt – jak wybierać?

Jak wybrać zabawki dla niemowlaka

Najlepsze zabawki dla niemowlaka

Myśląc o zabawkach odpowiednich dla niemowlaka, wiele osób wyobraża sobie grające, szeleszczące, kolorowe i skaczące drobiazgi, piłeczki i lalki, które sprawiają, że uśmiech pojawia się natychmiast na twarzy małego dziecka. Często nieświadomi rodzice podają tego typu zabawki swoim malcom i widzą natychmiastowy efekt w postaci śmiechów i chichotów małego dziecka – później zaś przychodzi czas na płacz bez widocznego powodu i kołysanie malucha do później nocy. Nic dziwnego – układ nerwowy maleńkiego dziecka nie jest jeszcze przystosowany do przyjmowania zbyt wielu bodźców naraz!

Rozwój niemowlaka

Głośne, interaktywne zabawki dla niemowlaka jak najbardziej mają sens, a zabawa nimi może przynieść wiele radości. Wszystko zależy jednak od tego, jak wcześnie dajemy dziecku daną zabawkę. Pierwsze dwanaście miesięcy życia dziecka to okres niezwykle intensywnego wzrostu i rozwoju – wprost nie można uwierzyć, jak bardzo różnią się nowonarodzone dzieci od swoich rocznych kolegów. Bardzo ważne jest dobieranie rodzaju i siły stymulacji zmysłów niemowlęcia do jego poziomu rozwoju.

Dziecku, które ma zaledwie dwa miesiące, najlepiej przedstawiać zabawki stymulujące tylko jeden zmysł na raz – i niech nie będzie to słuch, ponieważ u takiego malca bardzo łatwo jest o przemęczenie, a dźwięki rodziców i otoczenia stanowią dla niego wystarczający bodziec rozwojowy. Najmłodszym bobasom lepiej jest na początek przedstawiać zabawki, które delikatnie pobudzą ich zmysł wzroku – a więc kontrastowe i duże, bo maleńkie dziecko widzi jeszcze bardzo nieostro, ale też nie przesadnie jaskrawe.

Po co niemowlętom zabawki?

Dla malutkiego dziecka w pierwszej kolejności najważniejsza jest obecność mamy, a później zaspokajanie potrzeb fizjologicznych. Nie oznacza to jednak, że nie można zaproponować malcowi delikatnego bodźca w postaci zabawki dla niemowlaka.

Stojący łuk dla niemowląt
Stojący łuk dla niemowląt

W zależności od wieku dziecka, jego potrzeby są różne. Na szczęście na rynku znajdziemy mnóstwo rozmaitych zabawek, które te potrzeby spełnią. Na początku swojego życia dziecko nie jest w stanie robić wiele więcej, niż leżeć i oglądać otaczający je świat – i to świat nieostry i rozmazany, bo zmysł wzroku dopiero się rozwija. Zapewnienie dziecku w tym okresie czegoś, co może oglądać z daleka – na przykład karuzeli w kontrastowych, ale stonowanych barwach – jest idealnym rozwiązaniem zarówno zapewniającym zajęcie, jak i uczącej poruszania oczami i śledzenia przedmiotów wzrokiem.

Późniejsze etapy rozwoju dziecka pozwalają na wprowadzenie zabawek, które można chwytać – wpływa to na zdolność otwierania dłoni i naukę pierwszych skoordynowanych ruchów. Gdy dziecko nauczy się wkładać przedmioty do buzi, będzie to robić nieustannie. Nie obejdzie się bez czegoś, co można gryźć – zwłaszcza w okresie ząbkowania.

Na co zwrócić uwagę kupując zabawki dla niemowlaka?

Wybierając najlepsze zabawki dla niemowlaka, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jakim wieku jest dziecko i jaki etap rozwojowy zabawka powinna wspomagać. Miesięcznemu bobasowi na razie nie przyda się grzechotka, ale na pewno można odłożyć ją na później – będzie nią niezwykle zainteresowane, gdy zacznie raczkować i poznawać świat na własną rękę.

Zabawki dla niemowlaka przede wszystkim muszą być bezpieczne – wykonane z materiałów, które nie podrażnią dziecka. Najlepsze są zabawki, które dają się łatwo czyścić oraz prać. Pranie istotne jest szczególnie na etapie poznawania faktur przedmiotów i wkładania ich sobie do buzi – odpowiednia higiena jest wtedy niezbędna.

Pluszowa piłeczka
Pluszowa piłeczka

Zabawki dla niemowląt 0-3 miesiące

Niemowlę, które nie skończyło jeszcze trzeciego miesiąca życia, znajduje się we wrażliwym etapie rozwoju. Wszystko jest nowe i może być przytłaczające. Zmysły noworodka dopiero zaczęły się rozwijać, toteż szukając dobrej zabawki dla niemowlaka 2-miesięcznego, należy szukać takiej, która delikatnie będzie pobudzać jego wzrok. Na razie nie ma sensu przejmować się głośnymi zabawkami – niemowlę w tym wieku łatwo jest przebodźcować.

Zabawki pluszowe i materiałowe

Miękkie, przyjemne, miłe w dotyku i wpływające na poczucie bezpieczeństwa. Czarno-białe zabawki dla niemowlaka, takie jak zebra-pacynka, są świetnym pomysłem ze względu na swoją prostotę. Taka zabawka jest kontrastowa, ale niezbyt jaskrawa. Dziecko będzie z radością obserwować, jak porusza się sterowana przez rodzica i z zaciekawieniem wodzić za nią wzrokiem.

Grzechotki dla niemowląt

Grzechotka jest absolutnym „must-have” w każdym domu, w którym znajduje się niemowlę. Nawet jeżeli dziecko jest jeszcze za małe na tego typu zabawkę, to warto ją po prostu schować na później. Około piątego miesiąca życia większość dzieci ma już na tyle rozwinięty układ nerwowy, że może poradzić sobie z dodatkowymi bodźcami, jakimi są dźwięki wydawane przez zabawki. W tym wieku również większość przedmiotów ląduje w buzi, dlatego grzechoczące i szeleszczące zabawki dla niemowlaka muszą być dla niego bezpieczne. Na początek najlepiej jest wybrać niebyt skomplikowane grzechotki składające się z niewielkiej liczby elementów. Taka zabawka pomoże dziecku trenować otwieranie dłoni oraz nie będzie zbyt głośna. Dobrym wyborem są drewniane zabawki dla niemowlaka, które nie stanowią zagrożenia, a interesują dziecko.

Zabawki dla niemowląt 3-6 miesięcy

Wiek od trzech do sześciu miesięcy to dla dziecka okres intensywnego rozwoju oraz poznawania otoczenia innymi zmysłami, niż wzrok – tutaj w grę zaczyna wchodzić dotyk. Malec próbuje łapać przedmioty, poznaje ich strukturę i uczy się koordynować swoje ruchy. Na tym etapie rozwoju dobrze postawić na zabawki, które mają ciekawą fakturę.

Maty edukacyjne

Producenci zachęcają do korzystania z mat edukacyjnych od pierwszych dni życia – oczywiście noworodek nie będzie zbytnio zainteresowany wyciąganiem rączek do jej elementów, ale jest to dla niego bezpieczne, o ile nie przeciąży się jego wrażliwego układu nerwowego.

Wszystkie funkcje maty edukacyjnej mogą być stopniowo poznawane przez dzieci od trzeciego miesiąca życia – im starszy malec, tym lepiej będzie w stanie wykorzystać właściwości interaktywne zabawki dla niemowlaka.

Zabawki dla niemowląt 6-9 miesięcy

Półroczne dziecko to już niemalże starszak! W tym wieku można pozwolić sobie na dużą kreatywność w wyborze zabawek. Ryzyko przebodźcowania malucha jest już niższe, dlatego nie trzeba aż tak bardzo obawiać się jaskrawych kolorów albo różnorodnych dźwięków czy faktur. Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się we właściwym dla siebie tempo i dobierać zabawki do jego indywidualnych potrzeb i możliwości.

Książeczki dla niemowląt

Materiałowe książeczki dla niemowląt do doskonałe wprowadzenie do zainteresowania brzdąca czytaniem, szczególnie podczas zabaw na brzuchu. Takie książeczki przedstawiają różne kolorowe, zajmujące obrazki oraz mogą działać jako pacynki zakładane na dłoń. Dziecko może je oglądać i dotykać, dzięki czemu uczy się operowania rączkami oraz poznaje świat przez dotyk. Książeczki sensoryczne można prać w pralce, dlatego niemowlak nie będzie narażony na nadmiar bakterii.

Zabawki dla niemowląt 9-12 miesięcy

Okres od dziewiątego miesiąca życia to dla dziecka czas intensywnego poznawania świata – głównie na własną rękę. W tym wieku malec chce nie tylko zobaczyć, ale również dotknąć i posmakować każdy przedmiot, który go otacza – stąd konieczność bacznej obserwacji ze strony rodziców. Jest to też wiek, w którym w ruch mogą pójść zabawki interaktywne. Pomogą one w rozwijaniu umiejętności dziecka, a także zajmą je, pozwalając opiekunom na krótką chwilę wytchnienia.

Stoliki edukacyjne dla niemowląt

Niemowlęta, które już samodzielnie siedzą, będą zachwycone zabawą przy stoliku interaktywnym. Tego rodzaju zabawki nie tylko bawią i zajmują, ale przede wszystkim uczą koordynacji i pozwalają poznawać świat w bezpieczny sposób. Pełne są koralików, pętelek i innych elementów będących niezwykłą atrakcją w oczach małego dziecka.

Zabawki interaktywne dla niemowląt

Dla niemowlaka interesującą zabawką może stać się wszystko – najlepiej, jeżeli ma ruchome i małe elementy, takie jak w pilocie od telewizora. Bezpiecznym sposobem na zajęcie i stymulowanie rozwoju dziecka jest wykorzystanie kostki sensorycznej. Taka kostka sensoryczna składa się z wielu interaktywnych elementów, którymi dziecko może poruszać, wciskać i przesuwać, a do tego umożliwia poznawanie kształtów, kolorów albo cyferek.

Labirynty motoryczne są świetnym pomysłem na zabawę dla starszych niemowląt, które przy okazji mogą uczyć się nowych słówek. Zabawa polega na przeprowadzaniu małych elementów na drugą stronę labiryntu – dziecko ćwiczy zdolność koncentracji oraz koordynację ruchową.

Inną propozycją interaktywnej zabawki dla niemowlęcia jest znana i popularna pętla motoryczna, spotykana często w różnych kącikach zabaw dla dzieci w miejscach publicznych. W zależności od rodzaju pętla może składać się z rozmaitych koralików, które dziecko przesuwa, rozwijając zdolności motoryczne.

Piramidy i sortery

Mali fani zagadek logicznych na pewno ucieszą się z prezentu, jakim będzie sorter kształtów albo piramida edukacyjna. Zabawki tego typu świetnie rozwijają nie tylko rączki, ale przede wszystkim mózg. Malutkie dziecko musi chwilę pomyśleć, zanim dopasuje klocek do odpowiedniego otworu. Kupując sorter lub piramidę, należy spojrzeć na materiał wykonania – najbezpieczniejsze i najtrwalsze jest drewno.

Pierwsze klocki

Roczne dziecko to malec, który jest już całkiem samodzielny w poznawaniu świata. Na pewno nie zaszkodzi mu zabawa rozmaitymi klockami dla niemowląt. Układanki i zagadki uczą logicznego myślenia oraz pomagają trenować koordynację i skupienie, a do tego mogą posłużyć jako narzędzie do nauki kolorów czy nazw zwierząt. Drewniane klocki i układanki są bezpieczne, więc nie szkodzi, jeżeli dziecko użyje ich jako gryzaka, a do tego stanowią ekologiczne zabawki dla niemowlaka, które mogą posłużyć przez bardzo długi czas.

Podsumowanie

Rynek jest bogaty w różnego rodzaju zabawki dla niemowląt – od tych najbardziej skomplikowanych, kolorowych i głośnych, po zwyczajne i proste. W wyborze odpowiedniej zabawki dla małego dziecka najważniejsze jest to, aby dobrać ją odpowiednio do jego wieku i możliwości. Maleńkie dziecko ucieszy się z drewnianej, skromnej zabawki, a rodzicom może to oszczędzić kłopotów związanych z nadmiarem bodźców. W końcu taki brzdąc nie może powiedzieć, że widzi albo słyszy zbyt dużo – swoje niezadowolenie będzie wyrażał płaczem.

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.