Zabawki sensoryczne dla niemowląt – 10 pomysłów

10 pomysłów na zabawki sensoryczne dla niemowląt

Rozwój zmysłów jest bardzo ważny w prawidłowym rozwoju dziecka, a ich odpowiednie współdziałanie nie do przecenienia. Z tego względu warto pomagać dziecku przez cały okres dzieciństwa, rozwijać wzrok, dotyk, słuch i równowagę. Doskonałą pomocą są w tym przypadku zabawki sensoryczne.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt dostępne są w wielu rodzajach, kształtach i kolorach. Tego typu produkty to nie tylko gwarancja świetnej zabawy, ale też rozwoju. Podczas zabawy uaktywnia się wiele zmysłów naraz, dzięki czemu maluch może jednocześnie ćwiczyć różne umiejętności. Poniżej przedstawiamy krótką listę, na której znajdą Państwo 10 typów zabawek sensorycznych.

Czym są zabawki sensoryczne?

Zadaniem zabawek sensorycznych jest możliwie jak najbardziej pobudzić zmysły dziecka. Często przybierają one fantazyjne formy, by zmieścić w sobie wiele dodatków takich jak np. gryzaki, grzechotki, czy lusterka. Na rynku funkcjonują też sensoryczne odmiany „zwykłych” zabawek. Może być to na przykład piłka sensoryczna. Jak bardzo zróżnicowane są zabawki sensoryczne dla niemowląt możesz przekonać się, czytając poniższy tekst.

Jakie znaczenie w rozwoju dziecka ma integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to proces, w którym układ nerwowy odbiera informacje ze wszystkich zmysłów – dotyku, węchu, smaku, wzroku, słuchu i równowagi. Następnie je rozpoznaje, interpretuje i integruje ze sobą oraz poprzednimi doświadczeniami, aby mogły być wykorzystane w efektownym i celowym działaniu. Rozwój integracji sensorycznej ma zatem ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Skutecznie pomagają w tym zabawki sensoryczne.

Rodzaje zabawek sensorycznych

Zabawki sensoryczne dla dzieci mają za zadanie pomóc w budowaniu umiejętności odbierania, rozumienia oraz organizowania impulsów dochodzących ze świata zewnętrznego. Powinno się je wprowadzać do życia dziecka jak najwcześniej.

Zabawki sensoryczne i motoryczne mają zwykle nietypowe kształty oraz różne faktury, a dodatkowo wydają z siebie różnorodne dźwięki, np. szelesty, grzechotanie i melodyjki. Funkcjonalność oraz wygląd zabawek sensorycznych mają za zadanie zachęcić maluchy do poznawania świata przed dotyk, wzrok, słuch, węch, a czasem nawet smak.

Zabawki sensoryczne dla niemowlaków

Integracja sensoryczna rozwija się u dziecka już w łonie matki, dlatego pierwsze zabawki sensoryczne powinny pojawić się w pokoju niemowlaka. Jednak w pierwszych miesiącach życia dziecka nie należy sięgać po zbyt skomplikowane zabawki. Do dzieci w tym wieku bodźce docierają w ograniczony i spowolniony sposób, co ma na celu ochronę wrażliwego układu nerwowego przed zbyt dużą ilością impulsów z zewnątrz. Nagromadzenie bodźców skutkowałoby nadmiernym rozdrażnieniem, pobudzeniem oraz zmęczeniem.

Zabawki sensoryczne dla niemowlaków do 50 złotych

Zabawki sensoryczne dla niemowlaków do 200 złotych

Zabawki sensoryczne dla roczniaka

Rok jest przełomowym wiekiem dla dziecka. W tym okresie z niemowlaka zmienia się w bardziej ciekawego świata i świadomego malucha. W tym czasie stawia także pierwsze kroki, staje się bardziej aktywny i ruchliwy i chce badać otaczający go świat za pomocą wszystkich zmysłów. Grzechotki sensoryczne czy proste książeczki kontrastowe przestają go interesować. 

Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka do 100 złotych

Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka powinny posiadać o wiele więcej funkcji i być bardziej rozbudowane. Sprawdzą się zarówno kolorowe piłeczki, które dziecko może rzucać albo biegać za nimi, jak i sensoryczne pojazdy na kółkach. Zabawki sensoryczne dla rocznika mają za zadanie usprawnić motorykę malucha i pobudzić rozwój sensoryczny przez zabawę

Zabawki sensoryczne dla dwuletniego dziecka

Ukończenie drugiego roku życia przez dziecko to dobry moment na wprowadzenie bardziej skomplikowanych zabawek. W tym wieku maluch na pewno ucieszy się z dotykowych i dźwiękowych książeczek albo puzzli sensorycznych. Zabawki sensoryczne dla 2 latka m.in. rozwijają zmysł słuchu, uczą koncentracji oraz spostrzegawczości. 

Świetne będą także zabawki sensoryczne dla dwulatka, które rozwijają zmysł dotyku i wzroku. Dobrym wyborem mogą być kule sensoryczne, które dziecko może toczyć, turlać lub rzucać. To zapewni dziecku sporą dawkę ruchu i jednocześnie umożliwi ćwiczenie równowagi. 

Zabawki sensoryczne dla innych przedziałów wiekowych

Zabawki sensoryczne dla 3 latka zwykle wymagają większego skupienia i zajmują dziecko na dłużej. Dobrym wyborem będą różnego rodzaju instrumenty, książeczki muzyczne, czy zabawki do układania lub sortowania. Różne quizy, zagadki do rozwiązania i efekty świetlne umożliwiają dziecku rozwój integracji sensorycznej.

Zabawki sensoryczne dla 3 latka do 100 złotych

Zabawka, która będzie oddziaływać na wszystkie zmysły, to puzzle sensoryczne. Zwykle są pokryte specjalną powłoką, która pobudza wyobraźnię i pozytywnie wpływa na dotyk, wzrok i słuch. Ponadto puzzle sensoryczne w zależności od rodzaju uczą dziecko cyfr, liczb, kolorów, wzorów, kształtów czy nazw zwierząt. 

Natomiast zabawki sensoryczne dla 4 latka wymagają rozwiniętej percepcji wzrokowej i dobrej koordynacji ruchowej. Mają za zadanie w dalszym ciągu doskonalić integrację sensoryczną, ale nie tylko. Dziecko wraz z rodzicem może doskonalić się w różnych dziedzinach nauki, które przyjdzie mu poznawać w szkole, np. geografii. 

Jakie zabawki sensoryczne warto wybrać?

Zabawki sensoryczne należy dobierać odpowiednio do wieku dziecka, aby mogło w pełni wykorzystać ich potencjał. Warto także wiedzieć, jakie zabawki sensoryczne wpływają na poszczególne zmysły. Przykładowo zabawki sensoryczne dla 5 latka czy 6 latka nie mogą być tak proste jak np. dla dziecka rocznego i odwrotnie – zbyt skomplikowane po prostu zniechęcą niemowlaka do zabawy.

Puzzle sensoryczne

Puzzle sensoryczne to coś więcej niż zwykła układanka. W przeciwieństwie do zwykłych puzzli zaprojektowano je w sposób, który pobudzi wiele zmysłów naraz. Jak można zauważyć na obrazku poniżej, miejsca na poszczególne elementy wyłożone są futerkiem, co daje maluchowi okazję do zapoznania się z różnymi bodźcami dotykowymi. W zestawie znajdują się również urocze zwierzątka, które ożywią wyobraźnię dziecka i zachęcą je do zabawy.

Piramida

Mnóstwo elementów dostarcza mnóstwo zabawy! Piramida pozwala maluchowi ułożyć zapierające dech w piersiach konstrukcje. Taka zabawa wymaga jednak dużo precyzji, więc dziecko mimowolnie rozwija też sprawność manualną. Elementy piramidy często ozdobione są radosnymi motywami, co nadaje zabawce uroczego charakteru.

Sorter kształtów

Sorter kształtów uczy malucha dostrzegania różnego rodzaju schematów. Poszczególne gwiazdki, kwadraty, czy serduszka trzeba włożyć do odpowiednich otworów, co dla niemowlaka nie jest wcale takim łatwym zadaniem! Kształtów jest tak dużo — jak tu je teraz dopasować? 🙂

zabawki sensoryczne dla niemowląt
Miś polarny do ciągnięcia z sorterem ćwiczy zarówno ciało, jak i umysł!

Pętla edukacyjna

Pętla edukacyjna to idealne ćwiczenie dla małych rączek. Maluch podczas zabawy może przesuwać wiele kolorowych kształtów, dzięki czemu rozwija koordynację oko-ręka. Prawidłowe ułożenie elementów często daje zaskakujący efekt – może okazać się, że razem tworzą one jakieś urocze zwierzątko.

Sensoryczna piłka

Aktywna zabawa dla wszystkich zmysłów! Warto już od najmłodszych lat promować zdrowy tryb życia. Zabawka zachęca malucha do ruchu, który pomaga mu prawidłowo się rozwijać. Ponadto piłka sensoryczna może wydawać wiele ciekawych dźwięków – np. piszczeć po naciśnięciu albo dzwonić kiedy się toczy.

zabawki sensoryczne dla niemowląt
 Oto piłka i grzechotka w jednym. I jak się tu od niej oderwać? 🙂

Przytulanka sensoryczna

Przytulanka sensoryczna ma do zaoferowania znacznie więcej niż zwykła maskotka. Zaprojektowano ją w taki sposób, by pobudzała niemal wszystkie zmysły malucha naraz! Tego typu zabawki sensoryczne dla niemowląt pozszywane są z kilku typów materiałów, które np. szeleszczą po dotknięciu lub wydają śmieszne dźwięki. Często zamiast łapki dołącza się też gryzak, żeby bobas miał w czym zatopić swoje małe ząbki.

Przytulanka sensoryczna
 Wiele różnych akcesoriów pozwala pobudzić wszystkie zmysły naraz!

Zawieszka sensoryczna

Główną zaletą zawieszki sensorycznej jest jej mobilność Można ją przyczepić do wózeczka lub łóżeczka, dzięki czemu dziecko zawsze będzie mogło po nią sięgnąć. Zabawka z pewnością spodoba się maluchowi, który nie może usiedzieć w miejscu nawet poza domem. Zawieszka przyciągnie jego uwagę i pozwoli mu bawić się nią niemal wszędzie.

zabawki sensoryczne dla niemowląt
 Wszędzie można się dobrze bawić!

Książeczka sensoryczna

Książeczka sensoryczna oferuje mnóstwo atrakcji. Czego to w niej nie ma! Wystarczy, że maluch ją otworzy, a zobaczy różne gryzaki, ciekawe w dotyku materiały, czy piszczałki wydające śmieszne dźwięki. Wszystko to zamknięte w poręcznej formie książeczki, więc zabawkę można zabrać ze sobą np. do babci.

Platforma edukacyjna

Wszystko w jednym! Platforma edukacyjna to połączenie sortera kształtów i pętli edukacyjnej. Całość może mieć postać np. polany dla leśnych przyjaciół, czy też morskich głębin. Zabawka oferuje wiele różnych atrakcji, dzięki czemu idealnie nada się dla dziecka, które potrzebuje mnóstwa wrażeń.

Platforma edukacyjna Łoś i lisek
 Platformy edukacyjne łączą w sobie wiele różnych zabawek.

Kostka sensoryczna

Kolorowa kostka sensoryczna potrafi dostarczyć wielu zróżnicowanych bodźców. Do jej ścianek mogą być przyszyte różnego rodzaju rzepy, gryzaki, czy piszczałki. Często każda strona zabawki oferuje zupełnie inny rodzaj zabawy. Wszystko to ozdobione żywymi kolorami, które nie tylko przyciągają uwagę, ale też pobudzają wyobraźnię. Czego chcieć więcej?

Zabawki sensoryczne rozwijające dotyk

Zmysł dotyku rozwijają książeczki oraz kostki polisensoryczne. Cechą wspólną tych zabawek jest posiadanie kilku powierzchni o różnych fakturach, np. szorstkiej, miękkiej, gładkiej i śliskiej, a także elementów, za które dziecko może pociągnąć. Ponadto książeczki zwykle opowiadają jakąś historię. 

Dobrym rozwiązaniem jest także zakup mas plastycznych, takich jak ciastolina, plastelina czy piankolina. Dziecko formuje z nich różne elementy, ćwiczy palce i rozwija zmysł dotyku. Wybierając zabawki sensoryczne dla dzieci, warto zwrócić uwagę także na piłki sensoryczne, które mają zróżnicowane powierzchnie. Oprócz tego, że służą do tradycyjnych zabaw, stymulują ciało dziecka za pomocą różnych wypustek.

Zabawki sensoryczne rozwijające słuch

Na rozwój słuchu wpływają oczywiście wszelkie elektroniczne zabawki muzyczne. Mniej znane są puzzle dźwiękowe. Nie układa się z nich jednak obrazków, jak w tradycyjnej wersji, ale różne kształty, np. zwierzęta, które. wkłada się w wyznaczone miejsca. Odpowiednie umieszczenie nagradzane zostaje odgłosem, wydawanym przez określone zwierze, instrument czy pojazd, gdyż tematyka puzzli dźwiękowych może być różna.

Alternatywą mogą być klocki dźwiękowe o zróżnicowanych kształtach. Wypełnione są one różnymi elementami, np. koralikami, które grzechoczą i wydają różne dźwięki. Tego rodzaju klocki łączą zatem stymulację zmysłu dotyku, czyli układanie ich z pobudzaniem zmysłu słuchu.

Zabawki sensoryczne rozwijające wzrok

Zabawki sensoryczne, które rozwijają wzrok to takie, które posiadają elementy świetlne, np. projektory wyświetlające na ścianie obrazki – są one często połączone z pozytywkami. Inne to ozdoby do pokoi dziecięcych, które wyposażone są w diody i światłowody, a także zabawki muzyczne łączące w sobie zarówno efekty świetlne, jak i dźwiękowe.

Zmysł wzroku rozwijają także wszelkie książeczki, zawierające w sobie zadania na spostrzegawczość. Zabawki sensoryczne dla niemowląt rozwijające wzrok powinny mieć czarne, białe i czerwone kolory, ponieważ w początkowym okresie życia niemowlaki dostrzegają te 3 kolory.

Zalety zabawek sensorycznych

Zabawki sensoryczne dla dzieci mają bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Stymulują jego rozwój w kierunku odbierania oraz interpretowania bodźców, które płyną z otoczenia. Integrują zmysł dotyku, wzroku oraz słuchu. To pozwala przyspieszyć procesy poznawcze u malucha. Ponadto stymulują jego rozwój fizyczny i emocjonalny.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki sensoryczne

Jak w przypadku każdego innego rodzaju zabawek, również zabawki sensoryczne dla dzieci mogą być wykonane z wielu tworzyw, np. drewna lub plastiku. Najbardziej trwałe zdecydowanie będą zabawki sensoryczne drewniane. Są ekologiczne i pokryte farbą pozbawioną szkodliwych substancji. 

Ważna jest także jakość wykonania oraz atesty. Zabawki, a w szczególności zabawki sensoryczne 0 powinny posiadać odpowiednie zaświadczenia, które będą wskazywać, że są to produkty bezpieczne dla dzieci. Ważne jest również to, aby nie było ryzyka połknięcia przez dziecko drobnych elementów.

Konieczne jest także zwrócenie uwagi na rodzaj zabawki sensorycznej. Jeżeli z jakiegoś powodu konieczne jest zintensyfikowanie bodźców dźwiękowych albo wizualnych w otoczeniu dziecka, to należy sięgnąć właśnie po taką zabawkę, która będzie oddziaływała na ten konkretny zmysł. 

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.