Czas pójścia do przedszkola, wcale nie musi oznaczać rezygnacji z domowych zabaw z dzieckiem. Wręcz przeciwnie – dziecko w wieku przedszkolnym, jeszcze bardziej potrzebuje naszej uwagi i pomocy. I choć mogłoby się wydawać, że Maluch wraca z przedszkola zmęczony różnorodnymi zabawami z innymi dziećmi… Nic bardziej mylnego! Dziecko potrzebuje bliskości oraz pielęgnowania kontaktu ze swoim rodzicem, a najlepiej objawia się to podczas wspólnej zabawy. Warto również wesprzeć swoją pociechę, podczas stawiania pierwszych kroków w edukacji. Jak to zrobić? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
1. Zabawy plastyczne
Zabawy plastyczne to jedna z ulubionych dziecięcych kategorii. Kolorowe kredki, farbki i kartka papieru, potrafią pochłonąć uwagę Malucha na dobre kilka godzin! Plastyka jest tak uwielbiania, ponieważ pozostawia dziecku „wolną rękę” w działaniu, dzięki czemu wyniki pracy są zawsze oryginalne i nigdy się nie powtarzają. Choć jest to również jedna z najczęstszych przedszkolnych zabaw, to nic nie równa się tworzeniu dzieł w domowym zaciszu, gdzie rodzic w pełni poświęca dziecku swoją uwagę.
Malowanie kredą
Biała czy kolorowa kreda, świetnie sprawdza się nie tylko do malowania na specjalnie przeznaczonych do tego tablicach, ale także może zamienić zwykły chodnik w fantastycznie kolorowe miejsce!

Lepienie z mas plastycznych
Tworzenie z mas plastycznych pobudza nie tylko dziecięcy zmysł dotyku, ale również wzroku czy węchu. Wyrabianie oraz formowanie masy to doskonały trening dla rączek dziecka. Spośród wszystkich mas, największą popularnością cieszy się ciastolina, masa solna oraz plastelina.

✅ Przepis na ciastolinę: | ✅ Przepis na piankolinę: |
✍ Do przygotowania ciastoliny potrzebne będą: | ✍ Do przygotowania piankoliny potrzebne będą: |
✓ krem do rąk/balsam/odżywka do włosów | ✓ pianka do golenia |
✓ mąka ziemniaczana | ✓ mąka ziemniaczana |
✓ barwniki spożywcze | ✓ barwniki spożywce |
✓ wszystkie składniki należy dokładanie wymieszać i… gotowe | ✓ wszystkie składniki należy dokładanie wymieszać i… gotowe |
Kolorowanki
Kolejną artystyczną propozycją są kolorowanki! Różnorodność dostępnych materiałów, daje dziecku naprawdę wiele możliwości kreatywnego zagospodarowania kartki papieru. Kolorowe mazaki, kredki czy farbki można do woli ze sobą łączyć, tworząc niesamowite dzieła sztuki. Jeżeli jednak wyczerpią się pomysły… wystarczy sięgnąć po gotowe kolorowanki!
Nasza propozycja zabawy:
Przygotuj biały lub jednokolorowy podkoszulek, najlepiej taki bez nadruków. Następnie pozwól dziecku samodzielnie zaprojektować swoją wymarzoną kreację, za pomocą specjalnych mazaków do tkanin, dostępnych w naszym sklepie!

2. Zabawy w teatr
Zabawy w teatr dają dziecku dużo swobody i możliwości „powygłupiania się”, są więc idealne na zażegnanie złego humoru. Istnieje bardzo wiele form takiej zabawy, ponieważ główną rolę w teatrzyku może odgrywać zarówno dziecko, jak i kukiełki czy pacynki. Urządzenie domowego teatru nie wymaga wiele pracy, a jest bardzo zbliżającą rodzinną zabawą, w której dziecko ma szansę otworzyć się przed rodzicami. I oczywiście poćwiczyć aktorskie talenty!
Scena do przedstawień
W tej zabawie to dziecko ma możliwość występowania na scenie. Dzięki temu poćwiczy swoją pewność siebie, a wystąpienia publiczne nie będą stanowić dla niego żadnego wyzwania. Zabawy doskonale dopełni stojąca scena do przedstawień, którą można również stworzyć samodzielne: wystarczy trochę deseczek, zasłonka i kolorowe ozdoby!

Teatrzyk dla kukiełek i pacynek
Równie ciekawą formą zabawy jest stworzenie teatrzyku, w którym główna rola przypada materiałowym pacynkom i kukiełkom. Dzięki takiej formie, dziecko ma szansę stworzyć prawdziwe przedstawienie, z wieloma postaciami. Doskonale pobudzi to jego wyobraźnię, a także rozwinie umiejętności narracyjne.

ZRÓB TO SAM!
Własnoręcznie robione pacynki:
- Najpopularniejszym sposobem na zrobienie pacynki, jest ten z użyciem kolorowych skarpet, do których wystarczy doszyć guziki imitujące oczy i urozmaicić kilkoma dodatkami. Dla bardziej wymagających polecamy samodzielne uszycie pacynki od podstaw.
- Do wykonania potrzebne będą:
- kawałki tkaniny lub filcu (wielkość zależna od wymiarów pacynki)
- wata do wypchania pacynki
- niepotrzebna kredka lub kawałek grubszego kijka
- szpilki
- igła i nici
- nożyczki
- kawałek tektury
- ołówek
- kolorowe elementy do ozdoby (np. guziki, wstążki, koraliki)
- Ołówkiem narysuj kształt kukiełki na tekturze. Trzeba uważać, by zrobić to precyzyjnie! Następnie dokładnie wytnij narysowany kształt. Przygotowany materiał złóż na pół i włóż do niego wycięty szablon. Przytwierdź go szpilkami. Następnie wytnij szablon w materiale i usuń szpilki. Przeszyj boki pacynki ok. 0,5 cm od krawędzi materiału. Jeżeli chcesz, aby Twoja pacynka była nakładana na rękę – możesz skończyć pracę na tym etapie. Jeżeli jednak wolisz, aby była przytwierdzona do patyczka – wypchaj ją od dołu watą, włóż kredkę lub kijek, a następnie ciasno zaszyj dolną część.

3. Zabawy w odgrywanie ról
Dzieci uwielbiają wcielać się w różne role! Jest to bardzo przydatna zabawa, która uczy je zachowań społecznych, a także jest doskonałą okazją na poznanie zwrotów grzecznościowych czy formułek, których używa się w różnych sytuacjach. Zabawa ma bardzo otwartą formę i nie wymaga wielu gadżetów. Wystarczy wyobraźnia!
Jeśli jednak Twoje dziecko uwielbia urozmaicenia, możesz pomóc mu dopasować się do danej roli, poprzez odpowiedni strój, scenerię czy atrybuty:


4. Zabawy na świeżym powietrzu
Świeże powietrze wpływa pozytywnie na stan zdrowia dziecka. Warto więc spędzać z nim jak najwięcej czasu na dworze. Niezależnie od pory roku, czeka je tam dużo fantastycznych gier i zabaw, które możecie wspólnie wykonywać.
- Wiosenne propozycje:
- wiosna to doskonała pora na naukę jazdy na rowerze!
- wiosenna pomoc w ogrodzie pozwoli na samodzielne sadzenie roślinek
- guma do skakania czy skakanka to prawdziwy zastrzyk energii
- puszczanie latawca da okazję do pobiegania
- Letnie propozycje:
- nurkowanie to świetna okazja, by poznać podwodny świat
- bujanie na hamaku to doskonała forma relaksu
- piknikowe szaleństwo da możliwość spożycia posiłku na świeżym powietrzu
- kopanie w piasku pozwoli odkryć niesamowite skarby
- Jesienne propozycje:
- spacerki mogą być przyjemne, nawet podczas deszczowej pogody
- rzucanie liśćmi daje sporą dawkę ruchu
- jesienne szukanie skarbów to prawdziwe wyzwanie dla Małych Odkrywców
- ognisko to doskonały sposób na ciekawe spędzenie wspólnego wieczoru
- Zimowe propozycje:
- jazda na sankach jest dobra nie tylko dla dzieci
- wspólne stworzenie bałwana i igloo przyniesie fantastyczne efekty
- jazda na nartach i łyżwach doskonale ćwiczy koordynację
- zbudowanie karmnika to pożytek nie tylko dla dziecka, ale i zwierzątek
Dużą dawkę inspiracji oraz gadżetów, które urozmaicą zabawy na świeżym powietrzu, znajdą państwo TUTAJ.

5. Zabawy muzyczne
Dźwięki towarzyszą dziecku jeszcze przed narodzinami, a zamiłowanie do muzyki – tej słuchanej i samodzielnie tworzonej – pozostaje na zawsze. Zabawa instrumentami przynosi wiele radości, a także działa stymulująco na rozwój dziecka. Szczególnie, gdy do zabawy włączą się rodzice!
Nasza propozycja zabawy:
- Zorganizujcie własną wersję „Jaka to melodia”, w której utwory mogą być puszczane z urządzenia, śpiewane lub nucone. Wszystkie odpowiedzi punktujcie, a dla zwycięzcy przygotujcie drobny upominek.
- Załóżcie własny zespół, w którym każdy gra na innym instrumencie (mogą to być własnoręcznie wykonane instrumenty lub przedmioty codziennego użytku jak np. pokrywki do garnków)
- Zorganizujcie konkurs tańca, bo przecież taniec to również muzyka! Możecie tańczyć solo lub w parach. Niech każdy zostanie sprawiedliwie oceniony, a nagroda przypadnie najlepszemu!
Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który pomoże Państwu dobrać odpowiedni instrument do wieku dziecka, a także pokaże jak samodzielnie wykonać instrumenty.
6. Zabawy słowne
Przedszkole to czas pierwszych edukacyjnych wyzwań, dlatego tak ważne jest, aby i w domu zachęcać dziecko do nauki. Doskonałym sposobem na ukazanie jej w przyjemnym świetle, jest wspólna zabawa. Warto wybierać jak najbardziej kreatywne i ciekawe formy zabawy, które wymagają od dziecka skupienia oraz zaangażowania. Taką zabawę można zorganizować od podstaw.
Nasza propozycja zabawy:
- Na tekturowych bloczkach o wymiarach 3 x 3 cm (lub większych) napisać wszystkie literki alfabetu. Najlepiej użyć wszystkich kolorów i ładnie je ozdobić, dzięki czemu będą się dziecku dobrze kojarzyć. Gotowych bloczków można użyć do wielu różnych zabaw: układania słów, krzyżówek, zgadywanek czy losowania literek i wymieniana wszystkich znanych słów na daną literkę.
- Na kartce papieru narysować literkę i pozwolić dziecku stworzyć obrazek, w który literka się wkomponuje.
- Układając słowa z tekturowych literek, można nauczyć dziecko literowania. Wystarczy poprosić je, by nazwało osobno każdą literkę, znajdującą się w wyrazie. Można połączyć to z pokazywaniem przedmiotów, które znajdują się w domu.

7. Zabawy z cyferkami
Obok literek, to właśnie cyferki stanowią podstawę dziecięcej edukacji. Ich przyswojenie jest bardzo ważne, aby móc poradzić sobie z późniejszymi wyzwaniami matematycznymi. Aby pomóc dziecku w bezstresowym przygotowaniu do nauki matematyki, warto poświęcić mu więcej uwagi, podczas cyferkowych zabaw.
Nasza propozycja zabawy:
- Podobnie jak w przypadku literek – stwórz tekturowe, kolorowe bloczki z cyferkami i podstawowymi znakami matematycznymi. Dzięki nim możesz tworzyć z dzieckiem równania i wspólnie je rozwiązywać.
- Dobrze znana zabawa z owocami i warzywami, a dla większych łasuchów… z cukierkami! Przygotuj większą ilość produktów, za pomocą których Twoje dziecko będzie mogło tworzyć równania lub za pomocą warzyw owoców czy łakoci, wskazywać daną liczbę. Dobra odpowiedź = zjedzenie smakołyków!

8.Nauka języków
Nauka języka obcego, sama w sobie, może stanowić niesamowitą zabawę. Wystarczy w kreatywny sposób zachęcić dziecko do jego przyswajania. Warto zacząć już od najmłodszych lat, gdyż na naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie! Jeżeli program przedszkola, do którego uczęszcza Twoje dziecko, przewiduje nauczanie podstaw języka już w tym wieku, warto poprzez dobrą zabawę, stworzyć u dziecka miłe wspomnienia związane z danym językiem.
Zabawy, które można wykorzystać do nauki języka obcego, są dokładnie takie same jak te, które polecaliśmy podczas nauki słów czy cyferek. Zmienia się jedynie… język! 🙂 Dodatkowo można urozmaicić naukę o kilka akcesoriów, które można zakupić u nas lub samodzielnie wykonać w domu.



9. Wspólne gotowanie
Oddawanie się wspólnym kulinarnym zabawom w kuchni, niezaprzeczalnie wzmacnia rodzinne więzi. Jest to doskonały sposób na rozbudzenie smaków u dziecka, a także okazja na skosztowanie nowych produktów. Dzięki wspólnemu gotowaniu, dziecko ma możliwość samodzielnego stworzenia posiłku – na samym początku mogą to być po prostu kanapki – a także przyswojenia takich umiejętności jak posługiwanie się nożem czy nakrywanie do stołu. Razem możecie tworzyć niesamowicie kolorowe kanapki, wspólnie kroić sałatkę czy piec ulubione ciasteczka!
ZRÓB TO SAM!
Przepis na kruche ciasteczka:
- kostka margaryny do pieczenia
- 3 szklanki mąki
- 0,5 szklanki ksylitolu, cukru lub odpowiadającą ilość słodzika (np. stewii)
- cukier waniliowy
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 jajko + 1 żółtko
- Wszystkie składniki zagnieść i włożyć do zamrażalnika na ok. 0,5h. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto (na ok 3-4mm) i wycinać z niego foremkami kształciki. Piec na pergaminie w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza, przez około 10 minut.
- Mikser z misiem (do podlinkowania) to niezbędnik każdego Małego Kucharza.
- Autor: mojegotowanie.pl

10. Gry
Gry to prawdziwe pole do popisu dla kreatywności, nie tylko dziecka, ale i rodzica. Planszówki, gry zręcznościowe, karciane czy logiczne… każda z nich ma swój urok i oprócz wspólnego spędzania czasu, posiada dużo wartości edukacyjnych. Bardzo ważne jest, aby dopasować poziom gry do wieku dziecka, aby stanowiło to dla niego czystą przyjemność.

Nasza propozycja zabawy:
- Kalambury – doskonała zabawa w pokazywanie. Razem z dzieckiem wybierzcie kategorię, a następnie stwórzcie karteczki z nazwami tego, co będziecie pokazywać. Losujcie na zmianę i śmiejcie się do woli!
- Zgadywanki – to zawsze dobra zabawa. Niech jedna osoba pomyśli o czymś, a druga zadaje jej pytania. Poprzez odpowiedzi naprowadzające, na pewno uda się zgadnąć co wpadło do głowy przeciwnikowi!
- Gra w chowanego – zasad chyba nie trzeba tłumaczyć, a jaką radość sprawi dziecku, gdy uda mu się przechytrzyć mamę lub tatę!
- Zabawa w tor przeszkód – używając krzeseł, poduszek, a nawet łóżka czy stołu, stwórzcie swój własny tor przeszkód. Kto pierwszy go pokona – wygrywa! Można również urozmaicić tor o wiele różnych zasad np. kto przeczołgując się pod stołem, dotknie jego nogi… robi karne przysiady!
- Budowanie bazy – stwórzcie swój własny kącik z poduszek, krzeseł, koców i wszystkiego co tylko znajdziecie! Wnętrze możecie udekorować za pomocą maskotek, lalek oraz wielu innych zabawek. Pamiętajcie, aby w środku nie brakowało magicznego światełka, który doda bazie uroku!