Zalety grania w gry planszowe

5 ZALET GRANIA W GRY PLANSZOWE

Odpowiednio dobrane gry planszowe, to nie tylko niesamowita zabawa, ale również możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach. Choć mogłoby się wydawać, że cieszące się niegdyś doskonałą reputacją „planszówki”, zostają brutalnie wypychane przez gry komputerowe, ich popularność nie maleje! Wciąż pozostają doskonałą, edukacyjną rozrywką dla całej rodziny, a sklepowe półki, aż uginają się od różnorodnych opakowań gier planszowych!

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Gry planszowe to zabawka uniwersalna, przeznaczona dla ludzi w każdym wieku, dlatego przy jednej planszy, mogą spotykać się całe pokolenia! Choć przeważnie nasze oko kusi kolorowe opakowanie, warto zapoznać się z zasadami gry, nim trafi do naszego domu – oszczędzi to niemiłych niespodzianek, a także sterty nieotwieranych pudełek w szafie.

zalety grania w gry planszowe
Zalety grania w gry planszowe

Właściwości edukacyjne…czyli jedna planszówka – wiele możliwości!

Zaraz obok dostarczania rozrywki, największą zaletą – jak również rolą! – gier planszowych jest dostarczanie dziecku odpowiednich środków, by mogło w pełni się rozwijać. Planszówki posiadają wiele właściwości edukacyjnych, które angażują umysł i ciało dziecka we wspólną zabawę. Dzięki różnorodności form i poruszanej tematyki, obecnie na rynku jest niezliczona ilość gier planszowych, które pomagają dziecku poznawać świat. Jest to jeden z najprzyjemniejszych sposobów eksplorowania rzeczywistości, który powoli wprowadza dziecko w otoczenie i dorosłość. Gry są również doskonałą okazją na ćwiczenie logicznego myślenia, które jest podstawą prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Gra Edukacyjna Spin Story | ZabawkiRozwojowe.pl - zabawki edukacyjne dla dzieci
Gra edukacyjna Spin Story
Chińczyk Przyjaciele z ogrodu
Chińczyk Przyjaciele z ogrodu

Aby zapoznać się z pełną ofertą naszych gier planszowych, kliknij TUTAJ.

Często mamy do czynienia z grami planszowymi, które wymagają od dziecka więcej inwencji twórczej oraz samodzielności – i bardzo dobrze! Te czynniki doskonale pobudzają dziecięcą kreatywność i zapał do pracy, dzięki czemu dziecko może do woli korzystać ze swojej wyobraźni, przy okazji ją udoskonalając! Dzięki temu, żadne wyzwanie w przyszłości, nie będzie stanowić dla niego problemu!

Raz wygrywasz Ty, raz ja…czyli „planszowa lekcja tolerancji”.

Cecha, która tak przyciąga ludzi do gier planszowych, to nic innego jak nieprzewidywalność! Wynik często nie jest znany, aż do samego końca, co gracze przyjmują z entuzjazmem… lub lekką dezaprobatą! 😊 Jednak właśnie takie sytuacje, najlepiej uczą dzieci rywalizacji. Dzięki chwilą wspólnie spędzonym przy jednej planszy, dziecko ma szansę zaobserwować zachowania dorosłych, podczas rozgrywki. Daje mu to później wyobrażenie o tym, jak samo powinno zachowywać się w chwilach zwycięstwa, jak i porażki.

Razem damy radę…czyli korzyści płynące ze współpracy.

Tak jak i na szkolnych lekcjach WF-u, instrukcje gier często zawierają jedno makabryczne polecenie, które wprowadza chaos, a także nieraz uznawane jest za „rozdzielacz prawdziwych przyjaciół”. Mowa tu o… „dobieraniu się w grupy!” 😊 I gdy już ucichnie pierwszy bunt, a zacznie liczyć się końcowy wynik… dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa lekcja współpracy! Gry planszowe to doskonały pomocnik w tej dziedzinie, ponieważ nic tak nie łączy jak chęć pokonania przeciwnika! Bardzo istotnym aspektem jest również budowanie więzi, a nie ma bardziej zbliżającego sposobu, niż spotkanie przy jednej planszy!

zalety grania w gry planszowe 2
Radość z wspólnej zabawy i współpracy dążącej do wygranej

Prawdziwa joga dla mózgu…czyli walory relaksacyjne gier planszowych.

Z pewnością nieraz w Waszym domu wybuchały konflikty, a każdy ruch wydawał się jedynie pogarszać sytuację. Za ratunkiem przychodzi wtedy… ruch na planszy! Aby uspokoić nerwową sytuację, warto zgromadzić się przy wspólnej grze, która nie tylko doskonale odwróci uwagę od zaistniałego konfliktu, ale także pomoże go zażegnać – przy dużej dawce wspólnego śmiechu! 😊 Wszystkie gry można traktować jako formę relaksu, która przynosi spokój oraz koi nerwy Tobie i wszystkim domownikom.

Towarzysz długich wieczorów…czyli gra jako niezawodny „odganiacz” nudy!

Pierwszym skojarzeniem, jeżeli mówimy o grach planszowych, jest dostarczanie rozrywki. To naturalne, bo właśnie po to zostały stworzone! Warto pamiętać o tym, podczas długich rodzinnych wieczorów. Gry stanowią świetną odskocznię od telewizora czy komputera, a także pozwalają na wspólne spędzanie czasu. Gdy więc usłyszysz od dziecka, że mu się nudzi… nie czekaj! Łap za grę i razem stawcie jej czoła! 😊

zalety grania w gry planszowe 3
Planszówki to idealna zabawa i spędzanie czasu dla rodzeństwa

Dodaj komentarz