Jakie zabawki i pomoce dydaktyczne powinny się znaleźć w sali żłobkowej?

zabawki do żłobka

Rodzice dziecka, które ma chodzić do żłobka, zadają sobie mnóstwo pytań. Jakimi zabawkami będzie bawić się ich maleństwo? Czy zabawki będą bezpieczne, dostosowane do jego wieku, wspomagające dobry rozwój? Czy sala żłobkowa będzie odpowiednio przystosowana i spełniająca wymogi bezpieczeństwa?

Wyposażenie żłobka

Wszystkie sprzęty znajdujące się w żłobku i przedszkolu powinny mieć atest lub certyfikat. Od mebli, wykładzin, sprzętów sportowych i przedszkolnych po zabawki, z którymi ma największy kontakt nasze dziecko. Atesty i certyfikaty mają poświadczyć, że produkt jest wykonany zgodnie z obowiązującymi normami i można bezpiecznie z niego korzystać.

Rodzice przyprowadzający dzieci do żłobka mogą mieć wtedy pewność, że ich maleństwu nic złego się nie stanie. Certyfikaty bezpieczeństwa wskazują, że produkt spełnia wymogi ergonomii i ma naprawdę dobrą jakość.

W przypadku wyposażenia takiego jak meble czy dywany łatwo znaleźć produkt o odpowiednich normach jakościowych. Trudności pojawiają się przy wybieraniu zabawek. Szczególnie tyczy się to maskotek czy lalek.

Przy zakupie warto sprawdzać deklaracje zgodności WE sprzedawanej zabawki. Wiemy wtedy, że produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa. Dla zabawek warto zwracać uwagę na to, czy zawierają one deklarację zgodności CE, co powinno znajdować się w opisie produktu (przykład opisu z odpowiednim oznaczeniem).

Normy jakości zabawek

Skrót CE to z francuskiego Conformité Européenne, co w tłumaczeniu na język polski oznacza: zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Wybór produktów z tym oznaczeniem daje nam gwarancję, że przeszły one specjalistyczne badania i spełniają wszelkie normy bezpieczeństw zebrane w tzw. Dyrektywach Nowego Podejścia.

Kupując samodzielnie zabawki, zawsze mamy możliwość sprawdzenia, czy posiadają one odpowiedni oznaczenia. Skąd jednak jako rodzic możemy wiedzieć, czy misie czy klocki, jakimi bawią się nasze dzieci, są w pełni bezpieczne? Warto dopytać przed zapisaniem dziecka do żłobka, jakich marek zabawki się w nim znajdują. Tacy producenci jak BigJigs Toys, Lelin, SES Creative, Goki, Melissa&Doug, Sevi czy Janod gwarantują wysokość jakość i spełnienie wszelkich potrzebnych norm.

Zabawki do żłobka a rozwój dziecka w żłobku

Roczne maluchy chętnie wspierają się zabawkami, które trzeba popchać. Dla nich najlepsze są masywne, stabilne zabawki. Roczniak będzie zadowolony, że zabawka idzie tam, gdzie on chce. Zabawka powinna pokazywać, czym jest akcja i reakcja (np. Pchacz dinozaur Viga Toys).

Dobrą stroną w zabawce jest wielofunkcyjność np. zabawa pociągiem jest wspaniałą rozrywką, gdyż zabawka składa się z wielu części. Wagony to też elementy, w które można coś załadować. Może to być zabawka na wiele lat (np. Zestaw klocków Ciuchcia Viga).

Dobrym pomysłem jest też każda zabawka, w którą można coś włożyć i przenosić. Nosząc np. pudełko z jednego miejsca na drugie dziecko ćwiczy koordynację i komunikację oraz orientacje w przestrzeni. Świetnie się sprawdzają tu piramidy, takie jak np. Kolorowe pudełka cyrk marki Sevi.

Ciekawym rozwiązaniem dla mniej niż półtorarocznego dziecka jest znikopis. Z jednej strony można coś popisać i za chwilę to w tajemniczy sposób zniknie. Ważne, żeby wybrać dość duży znikopis, dobrej jakości. Warto pokazać dziecku także zabawki zachęcające do manipulowania i celowania np. piramidy i sortery. Prostota zabawki wcale nie oznacza nudy. Kółka piramidy powinny mieć różne kolory – dzięki temu dziecko łatwiej zapamięta, który jest mniejszy, a który większy (przykładem ciekawej zabawki tego typu jest Piramida drewniana Lisek marki Janod).

Dobrą zabawkę stanowią także tunel lub namiot – dla dziecka to tajemnica i zachęta do czołgania się i chodzenia na czworakach. Można też się w nim chować i wołać ,, a kuku”, co sprawia radość każdemu dziecku 

Zabawki w żłobku – dostosowanie do wieku

W trosce o malucha zabawki muszą być bezpieczne, pozbawione ostrych krawędzi, drobnych elementów, które można oderwać i połknąć. Ostre krawędzie mogą dziecko skaleczyć. Na etykiecie produktu powinna znaleźć się informacja o normach bezpieczeństwa oraz określenie wieku dziecka ,dla którego jest przeznaczona.

Od końca drugiego roku życia dziecko interesują zabawy pobudzające wyobraźnię. Maluch bawi się w doktora, sprzedawcę, na niby piecze ciasta, kąpie lalki itp. – w tych radosnych harcach pomagają wszelkie produkty do zabawy w dorosłych.

Dwulatki i trzylatki chętnie wyklejają, lepią z plasteliny czy ciastoliny, budują z klocków, piją herbatę ,, na niby”. Dla maluchów, które dopiero zaczynają swoją przygodę z takimi zabawkami, polecamy na start produkt Moja pierwsza ciastolina SES Creative.

Zabawki dla starszaka w żłobku

Zabawka dla trzylatka musi jednocześnie bawić i uczyć oraz wspierać rozwój dziecka, edukować. Zachęcając dziecko do kreatywnej zabawy, opiekunowie i rodzice powinni wybrać zabawki uczące logicznego myślenia np. sortery, puzzle, układanki, proste klocki i gry. np. Puzzle edukacyjne TANGRAM.

Dzieci kochają również pluszaki, lalki i samochody, które także powinny być dobrej jakości. Trzyletnie maluchy błyskawicznie chłoną wiedzę, są ciekawe świata i nabierają nowych umiejętności. Warto zatem dobierać zabawki tak, aby wspierać intelektualny i ruchowy rozwój dziecka.

Zabawki dla trzylatków często są podzielone ze względu na płeć dziecka. Dotychczasowe zabawki miały charakter uniwersalny, ale u przedszkolaków zaczyna się to już różnicować.

Dziewczynki lubią lalki z akcesoriami, kuchnię do gotowania, domki dla lalek, które mogą być również z naturalnych materiałów. Dla chłopców dobre są samochody, wielopoziomowe garaże, wozy strażackie, maty z ulicą.

Pamiętajmy, że zabawki muszą być dość duże bez małych elementów, z przymocowanymi częściami. Ważna jest precyzja wykończenia bez ostrych krawędzi, luźnych nitek. Musi być też możliwość umycia albo wyprania zabawki, nie może być zawyżony wiek dziecka dla którego jest przeznaczona. Materiał powinien być trwały, odporny na uszkodzenia. Nie może zawierać szkodliwych substancji np. ftalanów lub ich wydzielać. Pozbawione powinny być też chromu i ołowiu. Farby użyte do malowania zabawek muszą być nietoksyczne i niełuszczące się. Jeśli zabawka posiada baterie, powinny być one umieszczone tak, by dziecku nie udało się ich samodzielnie wyjąć. Wszelkie zabawki elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu wyższym niż 24V . Grające zabawki nie mogą być za głośne – dlatego lepiej postawić na mądre, edukacyjne zabawki, a nie takie, które najbardziej świecą i wydają najgłośniejsze dźwięki.

Zabawki drewniane

Warto kupować zabawki drewniane, wykonane z ekologicznych materiałów, które nie posiadają toksycznych składników. Plastykowe zabawki mogą być szkodliwe dla zdrowia dziecka. Drewno jest niezwykle trwałe i może naprawdę długo służyć.

Dziecko podczas zabawy drewnianymi zabawkami uczy się kreatywności i rozwija motorykę. Prostota ich wykonania rozwija wyobraźnię, pomaga kształtować charakter malucha. Zabawki drewniane dla dzieci to idealne prezenty bez względu na wiek i okoliczności – są ponadczasowe i mogą służyć przez lata.

Pomoce dydaktyczne do żłobka

Duży wpływ na rozwój dziecka ma czytanie książek. Maluchowi można na pokazywać dostosowane do niego książeczki i obrazki, nazywać: rzeczy na ilustracjach i kolory. Świetnie się tu sprawdzą np. zabawki wydawnictwa Tata Robi Książki, np. te z serii Teatrzyk cieni.

Starsze dzieci mogą dowiadywać się przez zabawę i czytanie książeczek wielu ważnych rzeczy – dlatego warto polecić im książki edukacyjne, np. jak ważna jest przyroda wokół nas można dowiedzieć się z serii książeczki Niesamowita Natura.

Każdy rodzic i opiekun powinien znać także podstawy udzielania pierwszej pomocy. Pamiętajmy, by obok kolorowych zabawek i książeczek na półce w każdym domu i żłobku znalazły się pozycje takie jak ,,Pierwsza Pomoc dla Dzieci i Niemowląt”.

Zabawki, książeczki dla dzieci to idealne prezenty bez względu na wiek i okoliczności. Pamiętajmy, żeby spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa i były dostosowane do wieku dziecka. Życzymy udanej zabawy  !

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.